12 kilo tygřích kostí zabavili celníci na Letišti Václava Havla

Takřka kompletní kostry dvou tygrů o celkové hmotnosti 12 kilogramů zabavili celníci na letišti v Ruzyni. Pašeráci se je pravděpodobně snažili dostat na asijský trh, kde by za ně dostali až 24 tisíc dolarů.

 

Tygří kosti pašované v dřevěných bednách celníkům odhalil vycvičený pes už na konci června. Nález byl předán České inspekci životního prostředí (ČIŽP).

Odborníci z ČIŽP kosti složili a zjistili, že se jedná o téměř kompletní kostry dvou dospělých tygrů. Páteře byly přeseknuty na čtyři kusy a byly na nich zbytky tkání.

 

 

Nejedná se u nás o první takový případ

V letošním roce je to už druhé takové odhalení celníků. Na začátku roku při namátkové kontrole objevili tygří kosti v autě muže z Asie.

Tygří kosti jsou v tradiční asijské medicíně (stejně jako například rohy nosorožců) používány pro své údajně léčebné účinky. Poptávka po nich je proto na černém trhu obrovská a pytláci decimují už tak velmi malé počty vzácných tygrů.

Případ z ruzyňského letiště nyní prošetřuje policie. Pachatelům hrozí až tři roky vězení. Kostry tygrů zatím zůstávají majetkem státu.

 

Foto: Wikimedia