Chcete odnaučit psa tahat na vodítku? Musíte se začít učit s ním

Zná to každý – ať už z vlastní zkušenosti, nebo ze setkávání s jinými pejskaři: Pes se škrtí na vodítku a usilovně táhne páníčka, který se marně vzpírá jeho síle. Může se to pes vůbec nějak odnaučit?

 

Proč pes na vodítku táhne? Nalezení odpovědi na tuto otázku je jedním z předpokladů k tomu, jak psa na vodítku odnaučit tahat.

 

 

Cíle psa na procházce

Jak uvádí Ralf Lindner, autor knihy Jak naučit psa, aby netáhl na vodítku, to, co psa nutí vás táhnout, jsou jeho vlastní cíle. Ty mohou být různé: potřeba vyprázdnit se, označkovat sloup, na kterém už nechal vzkaz jiný pes před ním, očichat myší díru na poli, zaštěkat si na toho nesympatického psa za plotem…

Na jediné procházce jsou takových cílů desítky. Jak je to možné? Psi nedokážou přemýšlet o budoucnosti a plánovat jako lidé. Zatímco my vyrazíme na cestu s jasným cílem dostat se do práce, pes jasný cíl nemá a jde od podnětu k podnětu. Na začátku procházky vás tak může táhnout, protože se potřebuje vyprázdnit, pak chytí pachovou stopu a jde po ní, někde se pohne stéblo trávy a pes běží ono místo prohlédnout…

Tím, že vás pes táhne na vodítku, vždy dosáhne úspěchu, protože vás dostane přesně tam, kde sám chce být. Proč by tedy za vodítko netahal?

Svou roli v tom, jak se pes chová na vodítku, navíc hraje stres. Ten u psa může vyvolávat řada faktorů, nepříjemných pocitů z napnutého vodítka a škrtícího obojku nevyjímaje. Proto je důležité snažit se je eliminovat. Začít se musí mnohdy už doma – příprava na procházku je důležitá. A nejen to…


Když vázne komunikace

Když vás pes na procházce tahá, můžete trhat za vodítko a křičet „Pomalu!“ jak chcete. To, že vás pes neposlechne, však neznamená, že je neposlušný, hloupý nebo umíněný. Je to zkrátka jen tím, že jste ho nenaučili, co to „pomalu“ znamená a že jde vlastně o povel. Pes lidské řeči nerozumí, a tak po něm nemůžete chtít, aby dělal, co chcete, když mu jasně neukážete, co slovo „pomalu“ znamená.

 

 

Jaké je řešení?

Možná si teď říkáte, že vašeho osmiletého Punťu stejně tahat na vodítku neodnaučíte. Přece jen – starého psa novým kouskům nenaučíš. Je to ale předsudek. Psi jsou schopni učit se celý život, stejně jako lidé, a žádný z nich není tak hloupý, aby se něco nenaučil.

Vše záleží jen na pánovi. Pravda, ne každý k tomu má předpoklady. A spousta lidí si stále myslí, že pejsek je hlavně tvor na mazlení (dokud jejich bezmezná láska nedojde tak daleko, že jim miláček přeroste přes hlavu) a nějaké (m)učení nepřichází v úvahu.

Pro každého, kdo má dostatek trpělivosti a hlavně snahu pracovat zároveň i na sobě samém, řešení existuje.

 

Kdo knížku koupí, neprohloupí

Pokud na pultu knihkupectví po titulu ‚Jak odnaučit psa, aby tahal na vodítku‘ sáhnete, určitě neuděláte chybu. Knížka je psána z pohledu psa Bertíka, takže volně a velmi čtivou formou. Vcelku nenásilně tak získáte řadu užitečných informací, díky kterým se může soužití s vaším psem stát doslova procházkou růžovým parkem.
Nejedná se o učebnici, která by popisovala metodu výcviku psa v jednom konkrétním případě. Jde o poměrně šikovnou příručku, která rozebírá, jak pes vnímá svět a proč se v dané situaci chová tak, jak se chová.

Stejně tak ukazuje, kde se my jako páníčci dopouštíme chyb, učí nás, jak psovi lépe porozumět, nenásilně sladit jeho životní styl s naším a odstranit bariéry při vzájemné komunikaci. To jsou pravidla důležitá nejen tehdy, když chcete odnaučit psa tahat na vodítku, ale i v mnoha dalších situacích.

Knížka Ralfa Lindnera také přináší praktické rady co se výběru vhodných pomůcek týče (typů obojků, postrojů, vodítek a podobně) i návody na to, jak psa něčemu naučit, jinému odnaučit a naučit se s ním komunikovat. Nakonec zjistíte, že to není škola jen pro psa, ale i pro vás.

 

Foto: grada.cz

 

1 comment for “Chcete odnaučit psa tahat na vodítku? Musíte se začít učit s ním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *