Zlín získal titul Město stromů 2013/2014

V osmém ročníku celostátní soutěže Město stromů, kterou pořádá Nadace Partnerství, letos uspěl Zlín. Nejen proto, že o své stromy dobře pečuje a hodlá o ně pečovat i do budoucna, ale i pro snahu šířit osvětu mezi lidmi. Titul převezme v říjnu od Prahy 10.

 

V soutěži Město stromů je hlavním kritériem pro vítězství návrh roční kampaně týkající se stromů, ochrany přírody a osvěty obyvatel v dané oblasti. Letos se svým návrhem vyhrál právě Zlín.

Odborná porota ocenila nejen kampaň samotnou, ale i snahu Zlína propagovat odbornou péči o zeleň mezi obyvateli a představiteli sousedních obcí. Zlín skutečný zájem o městskou zeleň dokládá i důslednou péčí o ni.

Radní města, které zkrášluje více než 100 tisíc stromů, plánují provedení výchovných řezů u již vysazených mladých stromů a výsadbu několika set nových stromků například kolem dětských hřišť a škol.

 

 

Převzetím titulu odstartují slavnosti

Jakmile Zlín v říjnu od Prahy 10 převezme titul Města stromů, zahájí sérii akcí pro osvětu i zábavu obyvatel. Započnou například stromové slavnosti, v rámci kterých bude vyhlášen Strom města Zlína a započne výsadba mladých stromků.

Konat se budou i odborné semináře (například o prořezu ovocných stromů), poznávací výlety, výtvarné a fotografické soutěže a mnoho dalších akcí.

 

Titulu předcházela tragická událost

K důsledné péči o městskou zeleň Zlín přiměla tragická událost. V lednu 2009 v centru města spadl vzrostlý strom na dva nezletilé chlapce, kteří vážným zraněním podlehli.

Tento případ ukazuje na fakt, že stromy nejsou hrozbou, kterou je nutné z veřejných prostranství odstraňovat, ale rostlinami, o něž je třeba po celý jejich život pečovat, aby k podobným tragédiím nedocházelo.

A právě Zlín je městem, které se i po takto závažném případu s problematikou péče o stromy vypořádalo doslova příkladně.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *