Krevní banky pro psy hledají dárce. Nabízejí různé benefity

Už jste slyšeli o krevních bankách pro psy? Naši psí kamarádi je potřebují stejně jako lidé. Dárců je ale nedostatek. Možná máte doma vhodného adepta na darování krve právě vy!

 

Psi po úrazech, otravách, ztrátě krve nebo psi s poruchou krvetvorby – to jsou jen některé ukázky toho, kdy je i u psa zapotřebí krev od dárce.

Veterináři po psích krevních bankách volali léta. V posledních letech se situace zlepšuje, krevních bank pro psy přibývá. Dárců je ale stále nedostatek. Důvody jsou prosté. Jednak krevní banky pro psy zatím nepatří k všeobecně známým zařízením a za druhé, krev se smí skladovat jen po velmi omezenou dobu – asi šest týdnů. Najít vhodného kandidáta taky není úplně jednoduché.

 

 

Vhodný psí dárce krve

Stejně jako lidé, i psi mají různé krevní skupiny. Podle veterinářů nevadí, když při první transfuzi pes dostane jinou krevní skupinu. Při každé další už ale musí dostat krev shodné skupiny, protože tělo si stačilo vytvořit protilátky.

Darovat krev pak může naprosto zdravý pes v plné kondici, pravidelně odčervovaný a očkovaný. Nesmí užívat léky, léčit se po úrazu, operaci nebo infekční chorobě. Co se fen týče, darovat krev může jen ta, která právě nehárá a která dosud neměla štěňata.

Pes dárce by sám neměl nikdy dostat transfuzi a v případě, že byl očkován, by měl být odběr udělán minimálně dva týdny po očkování. Pokud už pes krev dával, neměly by od posledního odběru uplynout méně než tři měsíce.

Na rase nezáleží, vhodnými dárci ale nejsou zástupci malých plemen, pes dárce by měl mít alespoň pětadvacet kilo. Samozřejmostí je, že pes by měl být klidné povahy, aby mu krev mohla být bez komplikací odebrána.

 

Jak probíhají odběry a co majiteli a psovi přinesou

Ještě před samotným odběrem je samozřejmostí bezplatné vyšetření psa a jeho krve. Majitel tak má jistotu, že je jeho zvíře zdravé.

Krev se psům odebírá z krční žíly. Při jednom odběru je možné odebrat 250 až 500 mililitrů krve – množství závisí na velikosti psa, a tedy i na tom, jak se s odběrem vyrovná.

Kliniky poskytují dárcům různé výhody. Některé například veterinární prohlídky zdarma po celý život psa, přednostní transfuzi v případě, že by ji sám pes dárce potřeboval, různé slevy na krmivo, doplňky stravy a podobně.

 

Foto: Pleple2000, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *