Vzácné želvy hynou po tisících kvůli rybářským sítím

Mexiko – U pobřeží Mexika hynou tisíce vzácných karet obrovských. Samice, které k pobřeží míří naklást vejce, se zapletou do rybářských sítí a utopí se. Ochránci přírody apelují na mexickou vládu, aby omezila rybolov. Ta ale problém opomíjí.

 

Ochránci přírody viní úřady z laxního přístupu k problému. Ten už trvá několik let, a přesto, že o něm vláda ví, žádné účinné opatření zatím neprovedla.

Ochranáři přitom uvádějí, že za šest let vlády prezidenta Felipeho Calderóna už kvůli rybářům zbytečně zahynulo kolem sedmi tisíc vzácných karet obrovských.

Řešení by přitom bylo naprosto jednoduché. Rybáři používají různé druhy sítí a stačilo by, kdyby je v období, kdy karety míří k pobřeží naklást vejce, sítě častěji kontrolovaly a případně želvy uvízlé v sítích vyprostili.

 

 

Želvy vymírají i jinde ve světě, někde už zcela vyhynuly

Takováto rizika mořským želvám lidé nechystají pouze v Mexiku. Jsou ohroženy rybolovem po celém světě, stejně jako lovem pro maso, sběrem vajec a znečištěním oceánů a s ním souvisejícím slábnutím imunity želv, které pak umírají na nejrůznější choroby. Například v některých oblastech Indického oceánu už želvy vymizely.

Nejen karetám obrovským, ale i dalším druhům mořských a suchozemských želv hrozí vyhynutí. Celkově vzato je ohrožen každý pátý druh vodních i suchozemských plazů.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *