Třezalka tečkovaná: Bylina Jana Křtitele léčí a přivolává lásku

Na svátek svatého Jana, tedy dnes, je prý nejvhodnější doba na sběr třezalky tečkované. Tato bylina je oblíbenou léčivkou již od dávných časů. Naši předkové rovněž věřili, že jim přinese lásku a ochrání je před zlou mocí.

 

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je 30 až 60 (výjimečně i 100) centimetrů vysoká bylina s částečně dřevnatou lodyhou. Její eliptické, 2 až 3 centimetry dlouhé listy jsou typicky ‘děrované’ – mají slizničné komůrky patrné proti slunci. V dávných dobách lidé věřili, že dírky do listů udělal ďábel, když chtěl rostlinu zbavit léčivých účinků.

Má žluté pětičetné květy, které obsahují barvivo hypericin. Plody třezalky tečkované jsou bobule. Rostlina je spojována s Janem Křtitelem, neboť legenda praví, že když svatý Jan umíral, jeho krev stékala na třezalku. Jeho krev se prý z květu třezalky tečkované uvolňuje, když se rozemne.

 

 

Užití třezalky v historii

Třezalka tečkovaná patří k bylinám, které byly nejvíce spjaté s lidovou pověrčivostí. Podle našich předků dokázala odehnat zlé duchy a přinášela štěstí. Proto se přidávala do první koupele novorozeňat, aby je uchránila před uhranutím.

Stejně tak se snítka dávala za krov stavení, aby se v něm drželo štěstí, neodvážili se do něj vstoupit zlí duchové, bylo chráněno před úderem hromu a požárem.

Třezalka byla ale také hojně spojována s láskou. Nápoj z ní prý byl zaručeným nápojem lásky – komu jej dívka podala, ten pro ni doslova ztratil hlavu. Třezalku navíc děvčata trhala o půlnoci na svátek svatého Jana – v čarovnou noc, kdy se svět jen hemžil čarodějnicemi. Když rostlinka, utržená v tuto tajemnou noc, rozkvetla, měla dívka jistotu, že do roka bude pod čepcem.

 

Léčivé účinky třezalky tečkované

V dnešní době už by tyto pověry zřejmě neobstály. Léčivé účinky třezalce tečkované ale nikdo nemůže vzít, a tak si pojďme říct, s čím vším může pomoci.

Už odedávna se používala jako lék na popáleniny a rány, proti dně, revmatismu, ischiasu a menstruačním bolestem. Zaháněla i melancholickou náladu.

Při psychických obtížích třezalka tečkovaná opravdu pomáhá a přidává se proto i do čajů na uklidnění nervů. Dokáže utlumit stavy úzkosti a deprese. Vynikající je ale také na podporu trávení a chuti k jídlu, při léčbě žaludečních vředů a neuróz.

 

Recept na třezalkový olej

Připravit si můžete např. třezalkový čaj, nebo zkusit všestranný lék – třezalkový olej. Ten si připravíte z hrsti sušených květů třezalky tečkované a jednoho decilitru extra panenského olivového oleje. Květy olejem zalijte, nechte dva týdny stát na slunném místě, a pak slejte a uložte na tmavém a chladném místě.

Třezalkový olej je vhodný k léčení kožních poranění (na rány, omrzliny, popáleniny), na suchou pleť, ale i při svalových obtížích. Může se užívat i vnitřně – dáte-li si například pár kapek na cukr, máte skvělý lék proti nechutenství.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *