Adoptujte nevšední zvířátko – lososa z Českého Švýcarska

Správa Národního parku České Švýcarsko letos v červnu opět nabízí možnost adoptovat lososa. Stačí poslat jednu dárcovskou SMS, jíž podpoříte odchov a vypuštění lososů do říčky kamenice. Jako adoptivní rodiče se vypouštění svého lososa budete dokonce moci zúčastnit.

 

Adopcí na dálku dnes už využívá řada zoologických zahrad, záchranných stanic živočichů a podobných zařízení. Je to atraktivní a zejména účinný způsob, jak získat finance na záchranu daného druhu nebo péči o konkrétní zvíře. Proto této možnosti využívá i Správa NP České Švýcarsko.

“Současný adopční program navazuje na úspěšnou předchozí sbírku, během které lidé adoptovali na sedm tisíc malých lososů,” uvedl Pavel Benda, ředitel Správy NP České Švýcarsko. “Protože chuť adoptivních rodičů podílet se aktivně na návratu lososů nijak neklesá, rozvíjíme celý program dále a věříme, že se s touto vydatnou pomocí bude moci do domovských vod vracet stále více dospělých ryb.”

 

 

Jak se stát adoptivním rodičem lososa?

Adoptovat lososa je jednoduché, stačí poslat SMS ve tvaru DMS NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Z ceny SMS, která činí 30 korun, projekt Návrat lososů obdrží 27 Kč.

Přispívat ale můžete i celoročně. Stačí zaslat SMS ve tvaru DMS ROK NAVRATLOSOSU na číslo 87 777 a každý měsíc se vám po dobu jednoho roku bude odečítat 30 korun. Projekt Návrat lososů tak od vás obdrží dvanáctkrát 27 korun.

Tímto jednoduchým způsobem pomůžete odchovu a vypuštění lososů do přírody ČR, kde byl tento druh ryb (stejně jako řada dalších) po staletí doma, ale vlivem znečištění řek a úpravami koryt zcela vymizel.

Snahy o návrat těchto pozoruhodných ryb probíhají od roku 1998, první dospělci se do Kamenice vrátili v roce 2002. Aby program byl úspěšný, musí pokračovat do doby, než navracející se lososi budou schopni založit novou generaci bez pomoci člověka.

Sbírka prostřednictvím příspěvků adoptivních rodičů zároveň Správě NP České Švýcarsko pomáhá šířit povědomí o problematice lidmi vyhubených druhů a obtížnosti jejich návratu do přírody.

Bližší informace o projektu naleznete na www.navratlososu.cz.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *