Literární a fotografická soutěž na téma setkání s ptáky a netopýry

Jak je krásné žít pohromadě s ptáky a netopýry a jaká překvapení člověku takové soužití může přinést – to je stručné shrnutí toho, o čem soutěž, pořádaná v rámci projektu na ochranu synantropního ptactva a netopýrů, je. Stačí svá pozorování zachytit fotoaparátem či mobilem, nebo napsat povídku o nevšedním zážitku s ptáky a netopýry.

 

Zajímavou soutěž v rámci projektu Pod jednou střechou pořádá Česká společnost ornitologická (ČSO), Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČSON) a Moravský ornitologický spolek.

Soutěžící mohou posílat příspěvky do dvou kategorií – fotografické s názvem “Kdopak to tu bydlí?” a literární na téma “Jak jsem potkal netopýry”. Soutěž probíhá od začátku června a uzávěrka je 30. září 2013. Soutěží se ve dvou věkových kategoriích – do 15 let a od 16 let. Počet příspěvků od jednoho účastníka není omezen.

“Podoba soutěží se odvíjí od naší snahy zapojit co nejširší škálu soutěžících, z různých věkových i profesních skupin,” vysvětluje koordinátor Evžen Tošenovský. “Prakticky každý má dnes možnost pořídit i přímo na ulici pohotové snímky, ať už z mobilu, tabletu nebo fotoaparátu. V soutěži proto také neklademe důraz na technickou dokonalost snímků, ale především na jejich obsah – dokumentační hodnotu a originalitu předloh.”

Výsledky soutěže budou slavnostně vyhlášeny do konce října a vítězné práce budou publikovány na stránkách rorysi.cz a sousednetopyr.cz.

 

 

O zajímavosti ve zvířecí říši není nouze

Že o pozoruhodné zážitky s ptáky a netopýry nemusí být nouze, dokládají pořadatelé hned na několika příkladech.

“Setkání s ptáky mají často kuriózní podobu. Jednou nás překvapí neobvyklá volba místa pro umístění hnízda, jindy netradiční materiál, použitý pro jeho výstavbu. A netopýři jsou často velmi vynalézaví. Za úkryty jim mohou sloužit i malé štěrbiny pod oplechováním parapetů, za okenicemi, škvíry mezi panely a další dost těžko uvěřitelná místa. Často tak žijí v naší blízkosti, a přesto mohou snadno unikat pozornosti.”

Zkrátka, stačí se jen dívat kolem sebe a zajímat se o život našich zvířecích sousedů.

 

 

Soutěž pomůže projektu na ochranu ptáků a netopýrů

projekt Pod jednou střechou, v jehož rámci soutěž probíhá, si klade za cíl chránit ptáky a netopýry při stavebních úpravách budov. Právě tyto zásahy netopýrům a synantropním ptákům (tedy ptákům, kteří žijí v lidské blízkosti) ubližují nejvíce. Jako příklad lze uvést zateplování budov, kvůli kterému o svá hnízdiště přicházejí například rorýsi, nebo demolice, které mohou zasáhnout skupiny netopýrů žijících v bouraných objektech.

Pro to, aby byl projekt Pod jednou střechou úspěšný, je potřeba zapojit širokou veřejnost, od obyvatel a vlastníků objektů, až po investory stavebních prací. “To je také důvod, proč jsme do plánu projektu zařadili soutěže,” vysvětlují pořadatelé. “Představují způsob, jak zábavnou a nenásilnou formou navázat kontakt s veřejností a zároveň, jako vedlejší produkt, získat i zajímavé údaje.”

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *