Heřmanický rybník je nyní chráněný. Jsou zde vzácní živočichové i rostliny

Ostrava – Nádrž na okraji ostravské průmyslové zóny, zvaná Heřmanický rybník, je domovem řady vzácných druhů živočichů a rostlin. Radní města ji proto spolu s dalšími třinácti lokalitami v Moravskoslezském kraji zahrnuli do zvláště chráněných území.

 

Nejde o rybník v pravém smyslu slova, ale o dávkovací nádrž důlních slaných vod. Už proto je překvapivé, že se právě toto místo dostalo mezi zvláště chráněná území

.Heřmanický rybník se ale za poslední desetiletí stal cenným biotopem. Příroda si s ním zkrátka poradila, jak nejlépe dokázala. Dnes je proto domovem řady velmi vzácných druhů živočichů i rostlin a zvláštní ochranu si proto zaslouží.

Mezi obyvatele Heřmanického rybníka patří třeba ohrožený bukač velký, bukáček malý nebo slavík modráček. Daří se tu i rackům, volavkám a dalším živočichům.

 

 

Zákaz vstupu sem neplatí

U Heřmanického rybníka sice nyní platí zpřísněná pravidla ochrany, veřejnost se ale nemusí bát, že by sem byl omezen vstup. K chráněným územím tato lokalita vlastně patří už od roku 2005 a návštěvníci omezení téměř nepocítili.

Nový statut místa se dotýká především ochrany druhů, které se zde vyskytují, a nutnosti povolení krajského úřadu při kácení dřevin, používání chemických látek a podobně.

Mezi dalších 13 nových zvláště chráněných území v Moravskoslezském kraji patří například niva řeky Morávky nebo jedinečný komplex bukových porostů v historické oboře v Hukvaldech.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *