Srnčata ohrožuje jarní senoseč. Zemědělci s myslivci moc nespolupracují

V České republice každoročně při jarní senoseči odhadem zahyne 20 tisíc srnčat. Nejen srnčata, ale i mláďata dalších divokých zvířat, jako jsou zajíci, se touto dobou skrývají ve vysokých porostech, kde se často stávají obětí sekaček.

 

Srny s mláďaty a zajíci se nejvíce skrývají ve vysoké trávě a v pícninách. Zatímco dospělí jedinci před hlukem sekačky utečou, mláďata nejsou schopna uniknout a často padnou za oběť žacím lištám, jež jsou nastavené velmi nízko.

Když lišta mládě rovnou neusmrtí, vážně jej zraní. I to však pro něj znamená jistou smrt, protože například srna se už o zraněné mládě nepostará.

 

 

Řešením je jedině účinné plašení zvěře

Hospodáři a zemědělci, kteří v tuto dobu sekají své pozemky, na nichž by se zvěř mohla schovávat, by měli spolupracovat s myslivci. Jediným opravdu účinným řešením je totiž podle myslivců plašení zvěře.

To musí být dobře načasované, tak, aby matky byly schopné svá mláďata odvést před sekačkou včas do bezpečí. Při nevhodném způsobu a načasování plašení se totiž může stát, že se například srna s mládětem do daného místa vrátí a ke zranění srnčete tak jako tak dojde.

Proto by měli zemědělci myslivce upozornit na to, kdy a kde se chystají sekat. Většinou to tak ale nefunguje. Jednou z mála společností, která s myslivci v tomto směru spolupracuje, je Agrospol Knínice u Boskovic.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *