Nominujte Miss louku v soutěži, která má smysl

Krkonošský národní park (KRNAP) letos pořádá již čtvrtý ročník soutěže Miss Louka. Nebude se ale soutěžit o nejhezčí dívku, ale skutečnou přírodní krásu. Až do 31. srpna do ní může každý majitel nebo turista nominovat krkonošskou louku, která by podle jeho názoru v soutěži neměla chybět. Vítězka pak kromě titulu dostane i skromné, ale krásné označení – dřevěnou tabulku Miss Louka 2013.

 

Přihlášku může poslat jak majitel louky, člověk, který na ní hospodaří, tak ten, kdo ji zná jen z pohledu poutníka. Soutěžit mohou travní porosty bez ohledu na způsob obhospodařování, tedy louky i pastviny.

Neváhejte proto vyrazit na výlet do Krkonoš a vyberte si louku, která je vašemu srdci nejbližší.

 

 

Jak přihlásit tu ‘vaši’ louku

Kromě toho, že by louka měla být cenným biotopem z hlediska ochrany rostlin a živočichů, kteří na ní žijí, záleží i na formě přihlášky.

Vaše nominace proto musí vyjadřovat to, co pro vás daná louka znamená a čím je výjimečná. Které živočišné či rostlinné druhy louka hostí, jaký je z ní výhled, jaké časy již pamatuje nebo ve kterém ročním období je pro vás nejkrásnější.

“Způsoby ztvárnění příběhu mohou být rozmanité, stejně, jako je pestrý život na louce,” vysvětlují pořadatelé soutěže ze Správy KRNAP. “Osobitě pojatý literární příběh doplňte pohledem na louku – současné a staré fotografie, kresby, akvarely nebo detaily lučních květin.”

Cílem soutěže, která má, jako málokterá soutěž miss opravdu smysl, je zejména ukázat na krásu luk a důležitost jejich správného obhospodařování. Jedině správně udržovaná louka totiž může poskytnout útočiště vzácným živočichům i rostlinám.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *