Jak pomoci zraněným ptákům a opuštěným ptáčatům

Většina ptáků nyní krmí nebo vyvádí své mladé. Nezřídka se v tomto období na nás obracejí čtenáři s prosbou o radu, co s ptáčaty vypadlými z hnízda, nebo se zraněnými ptáky. Pokusíme se vám tedy shrnout, jak ptákům v takových situacích můžete pomoci.

 

Ve svém okolí v těchto dnech můžete vídat ‘opuštěná’ ptáčata, jak posedávají na plotech, ve větvích stromů, nebo pobíhají po ulici. Tato mláďata jsou ale opuštěná jen zdánlivě.

Rodiče ptáčata vyvádějí z hnízda a ta se drží v jeho blízkosti, protože ještě neumějí moc létat. Rodiče je ještě dva až tři týdny dokrmují a vzdalují se od mláďat, aby jim sehnali potravu.

Pokud tedy mládě není viditelně poraněné nebo nesedí na frekventovaném místě, kde mu hrozí nebezpečí, nechte jej tam, kde je. Nechytejte ho a nepřenášejte. Rodiče o něm dobře vědí a ptáče si je případně samo zavolá pískáním.

Pokud se evidentně jedná o mládě nebo více mláďat, která vypadla z hnízda, kontaktujte záchrannou stanici živočichů – viz níže.

 

 

Co když je pták zraněný nebo nemocný?

Pokud je ptáče (nebo i dospělý) pták viditelně zraněný, měli byste v první řadě zavolat na odborné pracoviště a nesnažit se mu pomoci sami. Nejen u ptáků, ale i ve spoustě dalších případů se zásah nezkušeného člověka zvířeti stává osudným.

Najděte si kontakt na nejbližší záchrannou stanici (jejich přehledný seznam a kontakty najdete na www.zvirevnouzi.cz). Tam už vám poradí, nebo pro zraněného ptáka sami přijedou a ošetří ho.

Ptáka můžete odchytit pouze tehdy, nemáte-li možnost v danou chvíli kontaktovat odborné pracoviště. V tom případě buďte opatrní a nechytejte jej do holých rukou.

Použijte například část svého oblečení a přehoďte ho přes zraněného ptáka. Ten se ve tmě uklidní, a navíc tak snížíte riziko, že vás štípne. Záleží ale na tom, jakou část oblečení použijete – u drobných pěvců, kteří jsou velmi zranitelní, je například těžká mikina nevhodná.

Jakmile zraněného ptáka odchytíte, předejte jej co nejdříve na nejbližší záchranné stanici živočichů.

 

Foto: ab

 

3 komentářů k “Jak pomoci zraněným ptákům a opuštěným ptáčatům

 1. Kajča
  19.6.2013 at 21.07

  Dobrý den,
  na naší půdě jsme našli ptáče vypadlé z hnízda. Nechali jsme ho tam den. Potom jsme tam přišli a ptáče pořád bylo na zemi. Je to ještě holátko a pořádně ještě nevidí. Tak jsme ho vzali k sobě. Je zabaleno ve vatě. Krmíme ho po 3hod. Krmíme ho masem a vodou.

  Kajča 10let

  • Vlaštovka.info
   19.6.2013 at 21.10

   Teda, to je nádhera! 🙂 Jestli se Vám ho podaří odchovat, bude to úplný zázrak. Je krásné, že mu takhle pomáháte 🙂
   Budeme rádi za zprávu, jak dokrmování pokračuje 🙂

 2. Kajča
  20.6.2013 at 19.58

  Dobrý den,
  krmení pokračuje výborně. Ptáče krásně pípá. Už sílí. Krmíme ho pořád stejně. Snad to tak bude pokračovat. Pokusím se přidat foto. 😀
  Kajča 10 let

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *