Sedmikráska chudobka: Skromná léčivka je v plném květu

Trávník posetý drobnými bílými kvítky hned vypadá krásněji – jako hezký přírodní koberec. Sedmikráska chudobka ale není jen tak ledajaká kytička, je to léčivá bylinka, která může pomoci s řadou potíží.

 

Jan Karafiát ve svých Broučcích napsal, že chudobka zjara rozkvétá tam, kde se nějaký brouček v zimě zachumelil. Naštěstí je tomu tak ale jen v pohádce, protože trávníky jsou touto sympatickou bylinkou ozdobené poměrně hojně.

Sedmikrásky mají rády světlá stanoviště s přiměřeně vlhkou a na živiny bohatou půdou, takže na udržovaných trávnících našich dvorků a zahrad se jim opravdu daří.

Sedmikrásky získaly svůj název podle toho, že kvetou sedm měsíců v roce. Protože jsou velmi odolné i vůči mrazům, kvést mohou už od února a trávníky krášlí až do září. Není však výjimkou, že při nepříliš chladném počasí vykvetou třeba i v prosinci.

 

 

Léčivé účinky sedmikrásky chudobky

Není to jen nenápadná kytička, ale léčivá bylinka. Někdo si ještě může vzpomínat na povinné sbírání bylin v rámci školní výuky, kdy sedmikrásky, které se sbíraly na kolenou, a po usušení z nich nic moc nezbylo, nesměly chybět.

Chudobky obsahují silice, hořčiny, třísloviny, flavonoidy, inulin a další látky, které jsou pro naše zdraví velmi prospěšné. Pomáhají třeba při zánětech horních cest dýchacích, urychlují hojení ran, napomáhají detoxikaci organizmu a tlumí revmatické či menstruační bolesti.

Čaj z nich můžete popíjet i při problémech se zažíváním nebo při výskytu žlučníkových a ledvinových kamínků. Při bolestech v krku se doporučuje odvar kloktat, při zánětech dásni jím vyplachovat dutinu ústní. Odvar ze sedmikrásek je ale dobrý i k omývání problematické pleti, protože zamezuje vzniku akné.

Z květů sedmikrásek však není jen chutný čaj, dobré jsou i čerstvé nasekané v zeleninovém salátu nebo je můžete přidávat do polévek. V salátech či odvarech jejich účinek umocní například kopřivy a pampelišky.

 

Foto: Uwe H. Friese, Willow, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *