V NP Šumava budou mít návštěvníci zvířata jako na dlani

V Národním parku Šumava vzniknou dvě návštěvnická centra, ze kterých budou lidé moci pozorovat divokou zvěř a vlky. Několikahektarová centra u Kvildy na Prachaticku a u Srní na Klatovsku se začnou budovat už letos.

 

V areálu na Prachaticku se návštěvníkům naskytne krásný pohled na jeleny a divoká prasata. K dispozici bude parkoviště a 1,5 kilometru dlouhá stezka vedoucí výběhem zvířat.

Centrum v Srní zase lidem umožní spatřit na vlastní oči vlky – šelmy, které jsou v české přírodě velmi vzácné a kvůli jejich plachosti je téměř není možné spatřit. V areálu budou na ploše několika hektarů vybudovány vysuté stezky, aby návštěvníci nepřišli do přímého kontaktu s šelmami, ale měli na ně hezký výhled.

 

 

Procházka jako ve volné přírodě

Obě centra budou oplocená, aby zvířata v nich chovaná neutíkala. Budou však mít takové parametry, aby se návštěvníci cítili jako ve volné přírodě, ne jen jako v oploceném výběhu, a měli šanci spatřit zvěř v jejím přirozeném prostředí.

Oba areály, jejichž výstavba vyjde šumavský národní park zhruba na 165 milionů, budou mít zároveň i funkci vzdělávací a výchovnou. Lidé se zde dozvědí zajímavosti o pozorovaných druzích zvířat a získají i řadu dalších důležitých informací o ochraně přírody.

 

Foto: David Sedlecký, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *