Včely rozpoznají trhavinu. Možná pomohou odminovat Chorvatsko

Chorvatsko – Chorvatští odborníci přišli s objevem, který by pomohl území státu zbavit min, které zde zbývají po jugoslávských válkách z 90. let. Zjistili, že včely dokáží rozpoznat trhavinu a mohly by pomáhat při označování míst, kde se miny nacházejí.

 

Vědecký tým pod vedením Nikoly Kežiće z univerzity v Záhřebu se nyní snaží včely ve vyhledávání výbušnin ‘trénovat’. Do části jejich potravy dali malou příměs TNT a rozmístili ji po okolí svého vědeckého stanu.

Včely ihned rozpoznaly, kde se TNT nachází a začaly se kolem daného zdroje potravy shromažďovat. Podle vědců dokáží rozpoznat pach trhaviny naprosto neomylně. Věří proto, že by s odminováním Chorvatska skutečně mohly pomoci. Jde ale jen o to včely vytrénovat, což podle vědců není problém u jedné včely, ale u tisícihlavého včelstva už ano.

 

 

Po výbuchu min už zemřely stovky lidí

Chorvatští vědci navazují na pokusy, které v minulosti se včelami dělali jejich američtí kolegové. Ti ale nepoužívali TNT, trhavinu, která je typická právě pro výbušniny používané v zemích bývalé Jugoslávie.

Výzkum v Chorvatsku sice ještě několik let potrvá, zdejším obyvatelům (potažmo i turistům) ale dává naději, že se přibližně 750 kilometrů čtverečních zaminovaného území zase stane bezpečným.

Podle chorvatských úřadů za posledních 20 let v důsledku výbuchu min už zemřelo 316 lidí, z toho 66 odborníků na vyhledávání výbušnin. Za války došlo k náhodnému rozmístění asi 90 tisíc min, takže neexistuje ani žádná mapa zaminovaného území. To má negativní dopad jak na životy zdejších obyvatel, tak na průmyslový, zemědělský a turistický rozvoj státu.

 

Foto: Estormiz, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *