V ekocentrum se promění 50 hektarů pole u Pohořelic

Pohořelice – Na Brněnsku, mezi obcemi Pohořelice a Vlasatice, se 50 hektarů polí promění v přírodu. Město zde chce za 40 milionů korun vybudovat ekocentrum. Pole osází původními keři a stromy a vytvoří louky. Radní Pohořelic tak chtějí zvýšit ekologickou stabilitu zdejší krajiny.

 

Území, které se má z polí proměnit v přírodu, zahrnuje polní cesty a asi 36 hektarů souvislé plochy. Ta bude částečně osázena vzrostlými stromy a částečně zde budou vysety žaludy, které, jak zástupci Pohořelic doufají, vyrostou do zdravých stromů.

Kolem polních cest pak budou vysázeny aleje, mezi kterými bude vytvořen koridor pro migrující zvěř.

 

 

Ekocentrum bude prvních několik let oplocené

Aby město zabránilo poničení mladých stromků a vyrývání žaludů divočáky, bude vznikající ekocentrum prvních několik let oploceno. Časem ploty zmizí a krajina se otevře i zvěři. Tím ale projekt neskončí, Pohořeličtí se o prostor budou dále starat – prořezávat stromy a podobně.

Pohořelice si pozemek, vlastněný státem, mezi několika vytipovaly již před časem. Nyní obec čeká na schválení zadávací dokumentace Státním fondem životního prostředí, a pak bude moci projekt realizovat.

 

Foto: Thomas Huntke, Wikimedia

 

1 comment for “V ekocentrum se promění 50 hektarů pole u Pohořelic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *