Zoo Liberec musí chránit vejce dravců před hlukem pyrotechniky

Kvůli odpalovačům pyrotechniky došlo loni na jaře v liberecké zoo k nepříjemnostem ve voliérách vzácných dravců. Ptáci, vyděšení petardami, poničili vejce, na kterých v té době seděli. Letos proto zaměstnanci zoologické zahrady zavedli preventivní opatření.

 

Zoo chová velmi vzácné orly, supy a orlosupy, jejichž potomky po odchovu vypouští do volné přírody v domovině daného druhu. Každý takto vypuštěný jedinec je velkým úspěchem, protože odchovat mláďata je obrovský kus práce. Chovatelé totiž musejí vejce dravců uměle oplodnit a věnovat jim (i později vylíhnutým mláďatům) spoustu času.

Jejich velké úsilí ale může zničit třeba jen jediná petarda, jak tomu bylo loni touto dobou. V blízkosti voliér dravců někdo odpálil pyrotechniku a vylekaní dravci vejce, na nichž seděli, rozšlapali.

 

 

Letos dravce ohrožuje i hluk ze stavby

Aby těmto nepříjemnostem liberecká zoo předešla, její zaměstnanci dobrovolně hlídkují v blízkosti voliér dravců a snaží se lidem domlouvat.

Pomáhá jim v tom policie, která ale na jednom místě permanentně hlídat nemůže a pokutovat za odpálenou pyrotechniku může jen v případě, dojde-li k rušení nočního klidu, nikoliv přes den.

Chovatelé dravců se navíc letos potýkají s dalším zdrojem hluku. Ten se šíří z nedaleké stavby a svá vejce už kvůli němu rozšlapali vzácní orli východní a některé páry ostatních dravců snesli jen neoplodněná vejce. Někteří ptáci naštěstí mají druhou snůšku. Vejce dali chovatelé do líhní a doufají, že se z nich vylíhnou zdravá mláďata.

V letošní hnízdní sezóně si už liberecká zoo ale několik úspěchů připsat může. Už se vylíhla dvě mláďata orlů a jeden sup hnědý. Chovatelé doufají, že podobně dopadnou i uměle oplodněná vejce zvláště chráněného orla křiklavého.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *