Vědci: Levhart obláčkový je na Taiwanu definitivně vyhuben

Další druh zvířat doplatil na lidskou chamtivost a bezohlednost. Je jím levhart obláčkový, nejmenší z velkých kočkovitých šelem. Chráněnou kočku na Taiwanu vědci neviděli již několik let a stále doufali, že se samotářská šelma ještě objeví. Nyní ale levharta obláčkového definitivně prohlásili za vyhubeného.

 

Vědci po levhartech obláčkových na Taiwanu bezvýsledně pátrali 13 let. Protože se jedná o samotářsky žijící šelmy, věřili, že se jednoho dne někde nějaký jedinec objeví.

Po celá léta odborníci vyhodnocovali stopy v přírodě a sledovali hodiny záznamů z fotopastí. Po levhartech obláčkových však nebylo ani stopy. Je tedy jisté, že kočkovité šelmy byly v této oblasti vyhubeny.

Tento druh totiž stále čelí velkému ohrožení pytláky, kteří touží zejména po jeho nádherné srsti a dlouhých špičácích, které pravděpodobně zdědil po svých pravěkých šavlozubých předcích. V asijském léčitelství jsou jim, podobně jako prášku z rohů nosorožců, zcela mylně přisuzovány léčivé účinky.

 

 

Napomůže tento případ ochraně dalších druhů?

Na světě donedávna byly čtyři poddruhy levhartů obláčkových. Kromě toho taiwanského obývají poslední jedinci Borneo, Nepál, Čínu a Sumatru. Vzhledem k tomu, jak silně je ohrožená příroda v těchto oblastech (především pak v Číně a na Sumatře), obávají se vědci i vyhubení tamějších populací.

I přesto, že je vyhubení levharta obláčkového na Taiwanu velmi negativní zprávou, vědci doufají, že tento případ pomůže v dané oblasti rozšířit povědomí o potřebě ochrany přírody a zvířat a o nebezpečích, jaká jim lidé připravují.

Tento konkrétní případ je totiž zatím jen varovně zdviženým prstem pro celé lidstvo. Nelegální obchod se vzácnými zvířaty, zabíjení zvířat kvůli klům, kožešinám a trofejím, ničení přirozeného prostředí zvířat – to jsou problémy, které mohou mít nedozírné důsledky.

 

Foto: cs.wikipedia.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *