Island v červnu po dvou letech obnoví lov velryb

Islandská společnost Hvalur oznámila, že v červnu opět začne s lovem velryb, konkrétně plejtváků myšoků. Island, který spolu s Norskem patří k zemím, které ignorují mezinárodní zákaz lovu velryb, lov obnoví po dvou letech.

 

Jak uvedl mluvčí společnosti Hvalur Kristjan Loftsson, velrybářské lodě jsou prý už připravené a vyplují počátkem června. Kvóta na lov plejtváků myšoků je 154 kusů plus 20 procent za loňskou sezónu.

Společnost Hvalur ještě v roce 2010 ulovila 148 velryb. V letech 2011 a 2012 dočasně velryby nelovila, protože její majoritní odběratel, Japonsko, kvůli tržním problémům, vyvolaným zemětřesením a vlnou cunami, výkup velrybího masa pozastavil.

 

 

Island porušuje 27 let starý zákaz

Hvalur je sice jedinou islandskou společností, která velryby loví, porušuje tak ale zákaz vydaný v roce 1986 Mezinárodní velrybářskou komisí. Island sice na 20 let velryby nelovil, v roce 2006 ale lov opět obnovil.

Island tak spolu s Norskem loví velryby zákazu na vzdory. Japonsko má výjimku na takzvaný lov velryb kvůli vědeckým účelům, přesto, že je takřka jasné, že maso velryb končí na talíři Japonců.

 

Foto: Visit Greenland, Wikimedia

 

1 comment for “Island v červnu po dvou letech obnoví lov velryb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *