Ve větších městech přibude včel. Bude ale ‘městský med’ kvalitní?

Také rostliny ve velkoměstech potřebují opylovat. Proto se na střechách městských budov objevují úly a v budoucnu by jich mělo přibývat. Už nyní se první úly objevují v Praze a Českých Budějovicích. Obyvatelé se tak mohou těšit na ‘vlastní’ med.

 

První městské úly se objevují například v Praze. Včelaři je umisťují do objektů některých organizací a na střechy budov.

Se včelami už tak nyní sousedí například obyvatelé Jedličkova ústavu. První úly se objevily i na střeše nákupního centra Chodov a další přibudou na střeše hotelu InterContinental.

Prahu už následuje i včelař Aleš Mikšátko z Českých Budějovic. Čtyři ze svých úlů umístil na střechu českobudějovické radnice.

 

 

Škodliviny z městského prostředí v medu nebudou

V městských parcích, alejích i zahradách je řada rostlin, keřů a stromů, které potřebují opylovat. Včely zde najdou bohatou skladbu rostlin, která jim poskytne dostatečně pestrou obživu.

Konzumenti se podle včelařů nemusejí bát, že by vícedruhový med z města obsahoval škodliviny, které se ve velkoměstech vyskytují ve větší koncentraci. Včely je prý bez problémů dokážou odizolovat a nashromáždit do svých žihadel. Med je proto stejně kvalitní, jako kterýkoliv jiný.

 

Foto: Wikimedia

 

3 komentářů k “Ve větších městech přibude včel. Bude ale ‘městský med’ kvalitní?

 1. Sova
  2.7.2013 at 13.45

  No a ke včelám by mohli radní pěstovat i slepice na dvorku, krmit prasátko ve sklepě a třeby by se i kozička do kanclu vešla… No a polovinu mzdy by dostávali jako deputáty, tedy by si jí mohli nadojit, či trochu medu odnést. A teď vážně, radní by měli v pracovní době především dobře a kvalitně pracovat a nemít na procovišti takové hlouposti se kterými si hrají navíc pracovní době. Ve svém volném čase ať si chovají třeba sklípkany, ale v práci mají pracovat, myslím že je co zlepšovat.

  • kamča
   2.7.2013 at 13.55

   Tady přece vůbec nejde o aktivity radních. Úly po dohodě s majitelem objektu na střechy umisťují soukromí včelaři, to s radnicí nemá co dělat.

   • Sova
    4.7.2013 at 11.44

    Kamčo, chtělo by to si nejdříve najít více informací a pak psát. Pokud dobře čtu:
    http://budejovice.idnes.cz/vcely-na-budejovicke-radnici-dgq-/budejovice-zpravy.aspx?c=A121123_084711_budejovice-zpravy_khr
    tak včelaří přímo sami radní a věci na včelaření nakoupilo město (čti za peníze daňových poplatníků) a bude ta legrace stát 50 tisíc ročně (úl stoji 2 tisíce kráte čtyři zase mi to nějak nesedí).
    A i kdyby si na střechu radnice cizí subjekt strčil nějakou škatuli, tak to nejde bezůplatně a radnice z toho musí mít místn obvyklý nájem. A je lhostejno zdali je to mobilní operátor nebo včelař. Prostě učebnicový příklad šarlatánství a korupce a ještě se tím chlubí. Lidi naučte se konečně kolem sebe vidět korupci a lépe si hlídat peníze, které platíte na daních, jinak to tu opravdu špatně dopadne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *