Slavnosti ptačích budek v Luhačovicích: Užitečné umění

Luhačovice – V pátek 3. května v lázeňském městě Luhačovice odstartuje slavnost ptačích budek. Akci pořádá Luhačovický okrašlovací spolek Calma, který oslovil architekty, výtvarníky i zájemce z řad veřejnosti, aby vytvořili umělecké a originální ptačí budky a krmítka. Ta okrášlí město, a zároveň poskytnou domov i potravu ptákům.

 

“Vzhledem ke zvyšující se hlučnosti našich měst, zmenšování zelených ploch a úbytku stromů, se i ti zdánlivě nejvšednější zpěvní ptáci stávají v dnešní době ohroženými druhy. Jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších způsobů pomoci ptákům je výroba a vyvěšování ptačích krmítek a budek,” vysvětlují organizátoři slavností, co je k jejich uspořádání vedlo.

Oslovili proto před rokem několik desítek umělců s žádostí, aby pro ně vyrobili originální a umělecky krásné krmítko či budku pro ptáčky. Nakonec se zapojilo 80 autorů (mezi nimi i známé osobnosti, jako je například zpěvák David Koller nebo herec Pavel Liška), škol, kutilů a dalších nadšenců.

Vznikla spousta krmítek a budek z nejrůznějších materiálů. Ty nejkřehčí (papírové, skleněné, háčkované a další) budou při slavnostním otevření trasy ptačích budek k vidění na luhačovickém náměstí, nebo poputují do místního muzea. Ostatní budou na ‘trase’ sloužit ptáčkům.

 

 

Připraven je bohatý doprovodný program

Slavnosti ptačích budek odstartují v Luhačovicích už v pátek, trasa ptačích budek, která bude kopírovat hranice památkové zóny města, bude slavnostně otevřena v sobotu ve 14 hodin.

Návštěvníky čeká i bohatý doprovodný program. V jeho rámci proběhnou přednášky, koncerty, budou se promítat filmy a místní restaurace nabídnou ptačí hody. V sobotu proběhne módní přehlídka klobouků s ptačím peřím a mnoho dalšího.

 

Foto: Dezidor, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *