Arnika rozjela další projekt na ochranu alejí. Zapojí se odborníci i veřejnost

Arnika odstartovala dvouletý projekt na mapování alejí v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. V jeho rámci chce zmapovat aleje v daných krajích, ošetřovat zanedbaná stromořadí a vysazovat nové aleje. Zároveň Arnika ve Zlíně otevře nové poradenské centrum pro občany, kteří chtějí pomoci s ochranou alejí.

 

“Důslednou ochranu stromořadí komplikuje nejen mnoho mýtů, ale i velmi neúplné povědomí správců silnic o poloze a zdravotním stavu stromů v alejích,” říká Martin Skalský, vedoucí projektu, a dále vysvětluje, v čem bude kampaň Arniky spočívat.

“Chceme silničářům, ale zároveň i řidičům, turistům a přírodě pomoct tím, že ve spolupráci s univerzitními odborníky zpracujeme metodiku, jak aleje mapovat. Studenti nám pak pomohou s jejich vyhledáním v krajině a zhodnocením jejich zdravotního stavu. Turisté a lidé, kteří vyrážejí na výlety do české krajiny, můžou pomoct třeba tím, že alej při svých toulkách vyfotí a nominují do ankety Alej roku.”

Arnika nyní jedná o spolupráci s vysokoškolskými pedagogy a studenty Ostravské univerzity, ale také se silničáři, památkáři nebo pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny. Projekt se zaměří i na péči o konkrétní aleje, které potřebují odbornou pomoc, a zároveň i na výsadbu alejí nových.

 

 

Poradenské centrum pomůže lidem, kteří chtějí chránit aleje

Arnika dlouhodobě pořádá akce na ochranu stromů a rozšiřuje povědomí o jejich důležitosti. Iniciovala například vznik petice Zachraňme stromy, každoročně pořádá anketu Alej roku, ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci vytvořila první krajskou databázi alejí a díky desítkám dobrovolníků opatřila reflexními pruhy stovky stromů v několika alejích pro zvýšení bezpečnosti řidičů. Nyní navíc otevře poradenské centrum ve Zlíně.

“Na zlínské poradenské centrum Arniky se budou moci obracet lidé nejen ze Zlínska, ale i okolních krajů. Specializovat se bude na pomoc lidem, kteří zjistí záměr nebo už probíhající kácení, a budou chtít stromy zachránit,” vysvětlila spolupracovnice Arniky Vendula Záhumenská, která bude činnost poradny koordinovat.

“Pro člověka i přírodu je důležitý každý strom, ať už samostatně stojící nebo ve stromořadí, a naším cílem je chránit je,“> dodává Vendula Záhumenská.

 

Foto: Jitka Erbenová, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *