Znepokojivý objev: Antarktida se radikálně otepluje

Na Antarktidě kvůli rostoucím teplotám masivně odtává led. Podle vědců se dostáváme do kritického bodu, po němž mohou klimatické změny nabrat na rychlosti a lidé už nebudou schopni je zvrátit. Při dalším tání se například mohou do vzduchu začít uvolňovat látky, které proces oteplování ještě urychlí. A nejen to.

 

Vědci na ostrově Jamese Rosse, tedy v nejsevernější části antarktické pevniny, provedli 364 metrů hluboký vrt. Podle jednotlivých vrstev ledu zjistili, že klima se otepluje už 600 let. Za více než půl tisíciletí však teplota nestoupla o víc než o 1,6 stupňů celsia. V posledních 50 letech ale tání zintenzivnělo.

Je to jeden z důkazů toho, že lidstvo oteplování do velké míry urychluje, a to především vypouštěním oxidu uhličitého. Geolog Václav Cílek v souvislosti s tím upozornil, že bude-li tání ledu tímto tempem pokračovat, může nastat situace, kterou už nebudeme schopni ovlivnit, protože do ovzduší se začne dostávat oxid uhličitý nebo metan, který je vázán na led a na půdu pod ním.

 

 

Proč se počasí chová nevyzpytatelně a jaké důsledky to může mít

Václav Cílek rovněž upozornil na další problém, který s globálním oteplováním souvisí – podivné chování klimatu (global weirding). Snad každý z nás si všiml toho, že počasí je poslední dobou doslova nevyzpytatelné.

Extrémní klimatické jevy podle geologa člověk svou činností jen urychluje. “Může to mít velké dopady, protože například v posledních pěti nebo sedmi letech se pozastavuje produkce potravin právě následkem rozkolísaného klimatu,” varoval Václav Cílek na Českém rozhlasu.

 

Foto: Vincent van Zeijst, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *