Vrba bílá: Lék na bolesti i balzám na nervy

Léčivých účinků vrby bílé (Salix alba) se využívalo už ve starověku. Účinnou látkou obsaženou v kůře vrby bílé, je salicin, který se v játrech přeměňuje na kyselinu salicylovou. Právě ta byla vzorem pro výrobu acylpyrinu.

 

Lidově se jí říká potočnice nebo bělice a je jednou z přibližně pětadvaceti zástupkyň čeledi vrbovitých.

Název je odvozen od zbarvení listů – ty jsou světlejší než u ostatních druhů vrb. Jsou úzké, pět až deset centimetrů dlouhé, na obvodu jemně pilovité, porostlé velmi jemnými bílými chloupky.

Výhonky mají šedozelenou až hnědozelenou barvu. Vrba kvete brzy zjara. Samčí květy mají dvě tyčinky obklopené zelenožlutými listenci, samičí květy jsou jehnědy, též známé jako kočičky.

 

 

Léčivé účinky vrby bílé

K léčebným účelům se používají lístky, především však kůra. Ta se slupuje z dvouletých výhonů, a to zjara, kdy větvemi proudí nejvíce mízy.

Ve středověku se vrba bílá používala k tlumení horečky. Podporuje pocení a působí protizánětlivě. Má také hojivé účinky – pro tuto svou vlastnost byla už ve starověku používána k hojení ran a mozolů. Středověké báby kořenářky ji ‘ordinovaly’ k utlumení sexuální žádostivosti.

Vrba bílá ale pomáhá i při nachlazení, zánětech močových cest a zažívacích obtížích. Má uklidňující účinky a pomáhá při nespavosti. Navíc tlumí bolest, takže může pomoci například při chronických bolestech hlavy, artrotických bolestech a dně.

Při podobných obtížích se doporučuje pít čaj z kůry vrby bílé (asi lžička rozdrcené kůry na jeden šálek) a připravovat si koupele (asi 50 gramů sušené kůry se provaří v jednom litru vody a odvar se přidá do koupele).

Pozor! Vyšší dávka odvaru z vrby bílé může dojít k otravě! Proto to s léčebnou kúrou nepřehánějte, případně se nejprve poraďte s odborníkem.

 

Foto: Willow, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *