Jsou vlaštovky věrné hnízdu a jedna druhé?

Říká se, že vlaštovky do domu přinášejí štěstí a jejich věrnost rodnému hnízdu, stejně jako partnerovi, symbolizuje lásku k domovu a věrnost v lidském soužití. Nutno však podotknout, že lidé si ptačí věrnost poněkud idealizují – ve skutečnosti to s ní tak růžové není.

 

Řada lidí, kteří mají u obydlí vlaštovčí hnízdo, každoročně netrpělivě očekává návrat těch ‘svých’ vlaštovek. Říká se totiž, že pár se vždy vrací do stejného hnízda vychovat další generaci, což je spojeno i s pověrou o vlaštovčí věrnosti.

Ve skutečnosti je to tak, že na stejné hnízdo se vrací sameček. Přilétá přibližně dva týdny před samičkou, aby hnízdo opravil a připravil vše na hnízdění. Tady ale romantický příběh o věrnosti končí…

 

 

Vlaštovčí nevěrníci a nevěrnice

Sameček ve svém hnízdě každoročně nezahnízdí se stejnou samičkou, se kterou vyvedl mladé v předchozím roce. Po příletu samiček tak námluvy probíhají nanovo.

O vlaštovkách se sice říká, že jsou sociálně monogamní, platí to ale jen na danou hnízdní sezónu, kdy pár společně pečuje o hnízdo a odchovává mladé. I tak jsou ale vlaštovky s věrností na štíru.

Jak uvádí ornitolog Jaroslav Cepák v časopisu Ptačí svět 2/2012, při odchytu vlaštovek v hnízdní kolonii na statku v jižních Čechách, čítající asi 30 párů, bylo zjištěno, že přibližně třetina z mláďat v hnízdě není potomky otce, který o ně pečuje.

V jiné hnízdní lokalitě zase bylo při odchytu zjištěno, že kolonie čítá větší počet samečků než samiček. Tito ‘volní’ samečci se pak snažili spářit se samičkami, které už byly zadané.

 

Foto: Mittg, Wikimedia

 

14 komentářů k “Jsou vlaštovky věrné hnízdu a jedna druhé?

 1. Romana
  3.7.2013 at 9.57

  Bydlíme na vesnici a vloni se nám do sklepa nastěhovaly vlaštovky poprvé, v červenci. Letos jen jsme otevřeli sklepní okýnko, byly tam a měly 4 mladé. A dnes jsem objevila nové hnízdo cca metr od toho původního. Proč to tak je? Je to jiný sameček, který si staví “nový bejvák”?????

  • Vlaštovka.info
   3.7.2013 at 12.09

   Můžou to být hnízda jiných párů, nebo párů, které přišly o původní hnízdo a u Vás našly nové útočiště. Ale to je méně pravděpodobné, většinou se snaží postavit si nové hnízdo tam, kde bylo původní.

 2. smitkova marie
  28.7.2015 at 18.19

  Každy podvečer kolem 18 hodiny se slétávají vlaštovky na stejném místě. Poletují sem a tam. Je zajímavé je pozorovat. je to pravidelně mezi 17.00- 18.00h. je jich hodně. Nechápu jak si mohou pamatovat tu hodinu.

 3. Helena
  23.4.2017 at 20.49

  Celá desetiletí osidlovaly vlaštovky dům proti naší chalupě. Hnízd těsně pod střechou bylo asi 30. Vracely se pravidelně kolem 24.4. Letos v únoru byl dům zbořen. Jak na to vlaštovky zareagují ? V širším okolí není podobný vysoký dům, kde by měly klid. Budeme rádi, když si jako náhradu zvolí náš dům, ale ten není tak ideální (z hlediska výšky a klidu).

  • Vlaštovka.info
   23.4.2017 at 21.14

   Možná, že byste je nalákali, kdybyste si na dům přidělali umělá vlaštovčí hnízda 🙂 Dají se koupit.

   • Helena
    23.4.2017 at 22.54

    Děkuji za nápad. Třeba nebude pozdě, situace bude jasná o víkendu 30.4.-1.5.,
    jedeme na chalupu a doufám, že tam “holky” budou ! No držte palce, bez nich si pobývání nedovedu představit. Nejen že vyzobou nepříjemný hmyz, ale chybělo by mi jejich švitoření, pozorování jejich mistrovského letu, krmení mláďat a především nejlepšího divadla světa, když učí mladé vyletět z hnízda.
    P.S. Myslím si, že u nás hnízdí jiřičky, ale to v diskusi snad nevadí.

    • otakar vlček
     13.8.2017 at 15.15

     to poznáte i podle hnízd, jiřičky mají hnízda uzavřená s otvorem a vlastovky klasická nahoře otevřená…a jiřičky je staví na exteriéru a vlaštovky uvnitř budov

   • Helena Olekšáková
    13.6.2017 at 0.41

    Tak i bez umělého hnízda mohu potvrdit, že se pro náš dům “holky” rozhodly a opravdových hnízd bude nejméně deset. Dvě jsou hotová a další se staví. Paráda !

 4. Matylda
  14.8.2017 at 10.13

  Loni jednu zašlapl kůň přes noc z jara , u hnizda sedí jedna až do podzimu.Z jara přiletli a zas sedi jedna , bez mladých…prázdné hnízdo, je možné že by zašlapli samečka a ona si jiného nenašla?co jsem četla ,tak by si měli najít jiného partnera…..ale je furt sama nebo sám. Ostatni vyváději už druhé mladé ,dnes maji ,,letecký ,,den?

 5. Denisa
  30.5.2018 at 19.30

  Prosím teď jsme našli s přítelem v chodbě na dveřích do domu, že si tam vlaštovky staví hnízdo.
  Jelikož skrz psa máme 24 hodin otevřené dveře, mají tam přístup i vlaštovky.
  Teprve tam mají pouze základy, co s tím prosím?

  • Vlaštovka.info
   31.5.2018 at 9.13

   Dobrý den,
   hnízda vlaštovek, jiřiček a jiných chráněných ptačích druhů podle zákona nesmí být odstraněna v době hnízdění. Pokud byste mohli ponechat vlaštovkám přístup k hnízdu a nechat je vyvést mladé (to je doba zhruba do září), bylo by to nejlepší. Jinak, pokud chcete vlaštovkám pomoci, můžete nainstalovat umělé vlaštovčí hnízdo 🙂

 6. Zuzana Hynek Tvrzníková
  6.6.2018 at 16.22

  Dobrý den.
  Konečně se k nám po letech vrátily vlaštovky. Pár. Obydlely staré hnízdo. Bohužel nejspíš jednu vlaštovku (asi vlaštovčáka) slovila kočka. Druhá sedí na vejcích. Zvládne se o sebe i mladé postarat sama? Nebo jim máme nějak vypomoci?
  Děkuji mnohokrát.

  • Vlaštovka.info
   6.6.2018 at 18.44

   Dobrý den,
   otázkou je, jak to vlaštovka zvládne – vysedět mladé a zároveň se postarat o vlastní obživu. Pokud se jí podaří vysedět malé, bude sama mít hodně práce s krmením. Možná, že nebude schopna uživit všechna, pokud se jich vylíhne ví. V podstatě nemůžete nic dělat, jen sledovat, jak se jí daří a v případě, že byste třeba zpozorovali, že se mláďatům nedaří, můžete zkusit zkontaktovat nejbližší záchrannou stanici živočichů a věc s nimi konzultovat – jestli pro malé mohou něco udělat atp.
   Ať se daří Vám i vlaštovkám!

 7. Hana S.
  3.9.2018 at 13.34

  Dobrý den, u hlavních vchodových dveří na domě mamky si kažodoročně staví hnízdo jiřičky. V pátek jsme našly mláďátko, kterému se očividně nepodařilo vzlétnout, chybí mu totiž pár pírek na ocásku, bylo úplně vyčerpané a vyplašené. Každou půlhodinu jej krmíme moučnými červy, jak nám poradili na Zachr. stanici. Do 14-ti dnů by jiřičce měla pírka dorůst ale jak to zařídit, když mamka je v práci a já za 2 dny odjíždím? Jiřičku máme přes den na zahrádce, aby mohla létat a tak “posilovat”, vysoko vzlétnout nedokáže, takže neuletí. Vypadá to, že za ní přilétají rodiče – když tam krouží, tak na sebe cvrlikají…Ale už je celkem pozdě, možná to malá jiřička ani nestihne a rodiče budou muset odletět bez ní…Poradili byste nám prosím? Když doma nikdo nebude, bude muset zůstat vevnitř ale to o ní zase nebudou vědět rodiče, navíc ji hromadu hodin nebude nikdo krmit…Děkuji předem za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *