Říká se, že vlaštovky do domu přinášejí štěstí a jejich věrnost rodnému hnízdu, stejně jako partnerovi, symbolizuje lásku k domovu a věrnost v lidském soužití. Nutno však podotknout, že lidé si ptačí věrnost poněkud idealizují – ve skutečnosti to s ní tak růžové není.
Řada lidí, kteří mají u obydlí vlaštovčí hnízdo, každoročně netrpělivě očekává návrat těch ‘svých’ vlaštovek. Říká se totiž, že pár se vždy vrací do stejného hnízda vychovat další generaci, což je spojeno i s pověrou o vlaštovčí věrnosti.
Ve skutečnosti je to tak, že na stejné hnízdo se vrací sameček. Přilétá přibližně dva týdny před samičkou, aby hnízdo opravil a připravil vše na hnízdění. Tady ale romantický příběh o věrnosti končí…
Čtěte také:
Vlaštovčí nevěrníci a nevěrnice
Sameček ve svém hnízdě každoročně nezahnízdí se stejnou samičkou, se kterou vyvedl mladé v předchozím roce. Po příletu samiček tak námluvy probíhají nanovo.
O vlaštovkách se sice říká, že jsou sociálně monogamní, platí to ale jen na danou hnízdní sezónu, kdy pár společně pečuje o hnízdo a odchovává mladé. I tak jsou ale vlaštovky s věrností na štíru.
Jak uvádí ornitolog Jaroslav Cepák v časopisu Ptačí svět 2/2012, při odchytu vlaštovek v hnízdní kolonii na statku v jižních Čechách, čítající asi 30 párů, bylo zjištěno, že přibližně třetina z mláďat v hnízdě není potomky otce, který o ně pečuje.
V jiné hnízdní lokalitě zase bylo při odchytu zjištěno, že kolonie čítá větší počet samečků než samiček. Tito ‘volní’ samečci se pak snažili spářit se samičkami, které už byly zadané.
16 comments for “Jsou vlaštovky věrné hnízdu a jedna druhé?”