Co se zaječími mláďaty ve městě? Zvažte, jestli vaši pomoc vůbec potřebují

Stále častěji se objevují případy, kdy lidé ve městě najdou mláďata zajíců a v domnění, že se někde stala chyba a že malí zajíčci potřebují pomoct, je odnesou z místa a hledají jim náhradní péči, nebo, v horším případě, se jim ji snaží zajistit sami. Paradoxně tak ale nad zajíčky vyřknou ortel smrti.

 

Pravda je taková, že životní prostor volně žijících živočichů (zajíců nevyjímaje) se vlivem lidské činnosti) velmi rychle mění a zmenšuje. Zvířatům tak nezbývá, než se tomu přizpůsobit, nebo hledat útočiště jinde.

Proto se stále častěji můžeme se zvířaty, která dříve žila dál od lidských obydlí, setkat ve městě, nebo dokonce na vlastní zahradě. Výjimkou nejsou ani zajíci. Z toho plyne i fakt, že tato zvířata přivádějí ve městech na svět i svá mláďata.

 

 

Zajíc ve městě – nic, co by nás mělo udivovat

Pokud tedy ve městě najdete mláďata zajíců, nejprve si rozmyslete, zdali opravdu potřebují vaši pomoc.

V první řadě mějte na paměti, že zaječice nechávají svá mláďata o samotě, aby k nim svým pachem nepřilákala pozornost predátorů. K zajíčkům, kteří sami ještě pachové žlázy nemají, se vrací jen na krátko, aby je nakrmila. Proto by vás nemělo mást, že jsou mláďata opuštěná.

Ze stejného důvodu se zajíčků nesmítedotýkat! Pokud se nacházejí na místě, kde jsou vystaveni nebezpečí, a potřebují ukrýt, pak je můžete do ústraní přenést například pomocí klacíků nebo v rukavicích.


Odchov zaječích mláďat je takřka nemožný

Jak upozorňuje Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů v Plzni – Dobravce, DESOP. odnášet zajíčky z místa nálezu je největší chyba, jaké se lidé mohou dopustit.

“Za posledních pět let jsme neodchovali ani jedno z takto zbytečně donesených zaječích mláďat. Úspěšnost umělého odchovu mladých zajíců je totiž všeobecně tak nízká, že nemá cenu se jí ani zabývat a dnes považujeme za mnohem efektivnější mládě v dané lokalitě ponechat.” vysvětluje Karel Makoň.

A jak pracovník záchranné stanice dodává, i při nebezpečí, jakému jsou mláďata v rušném městě vystavena, je lepší ponechat je na místě, protože i kdyby přežila jen třetina z narozených mláďat, pro klesající zaječí populaci je to stále lepší, než lidská pomoc, která pro ně znamená téměř jistou smrt.

 

Příběh ‘zachráněného’ zajíčka, který nepřežil

Že v tomto případě není zásah člověka na místě, dokládá Karel Makoň i na případu, který se stal minulý týden na plzeňském sídlišti Lochotín.

“Několik hodin staré mládě zajíce polního bylo matkou, spolu s dalšími dvěma sourozenci, nešťastně vrženo do křoviska plazivých dřevin kousek od dětského hřiště,” popsal Karel Makoň. “Nevím, zda mláďata našel, či z křoví vytáhl nějaký dobrácký pes, nebo zda se mláďata v rámci vlastních a zcela běžných přesunů dostala k pískovišti sama, ale dvojice mladých lidí tam mládě našla a z lokality odnesla.

Cestou ještě koupili nějaké dětské kašičky a injekční stříkačky, pravděpodobně s tím, že budou doma chudáka zajíčka krmit. Nevím přesně, co se odehrálo, ale mládě skončilo na služebně Městské policie Plzeň i s krmením a všemi nakoupenými proprietami.

Už při předání bylo zvíře nápadně apatické, s očima bez jiskry, zarudlým konečníkem a průjmem. Pravděpodobně domácí odchov neprobíhal tak, jak si nálezci představovali, a tak zvíře, s tvrzením jak ho zachránili před sežráním nějakým dravcem na pískovišti, mladého zajíčka strážníkům předali.”

Ze strážnice mládě putovalo do záchranné stanice živočichů, pomoct už se mu ale nepodařilo a po několika hodinách uhynulo.

Z toho plyne jedno důležité ponaučení: Než začnete zvířatům pomáhat, je důležité znát něco o jejich životě, abyste věděli, zdali vaši pomoc skutečně potřebují. A ocitnete-li se v situaci, ve které si nevíte rady, zavolejte na odborné pracoviště (například nejbližší záchrannou stanici živočichů či veterinární ambulanci), kde vám poradí.

 

Foto: TZ DESOP

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *