Válka s pytláky v JAR. Nosorožce zabíjejí po desítkách

Jihoafrická republika (JAR) – Za ‘válku’ označuje vláda JAR zběsilé řádění pytláků, kteří jen za letošní rok zabili 200 nosorožců. Velká bezpečnostní operace, do které jsou zapojeni i vojáci, pytlákům ve vraždění kriticky ohrožených zvířat nedokáže zabránit. Při zátazích už zahynulo i několik lidí.

 

Řádění pytláků, kteří nosorožce zabíjejí kvůli rohům, které jsou především na asijských trzích stále žádanější, čelí dokonce i proslulý Krugerův národní park.

Desítkám útoků pytláků nedokáže zabránit ani rozsáhlá bezpečnostní akce. Například v neděli strážci parku našli zmrzačenou nosorožčí samici s uřezaným rohem, vyříznutým jazykem a čenichem a vyříznutýma očima. Samice velmi trpěla a musela být utracena. Ochránci zvířat takovéto brutální zacházení se zvířaty vnímají jako výsměch a snahu pytláků dokázat svou převahu.

 

 

Při akcích umírají i lidé

Počet upytlačených nosorožců strmě stoupá. Zatímco v roce 2007 bylo zaznamenáno třináct případů, loni už pytláci zabili 668 nosorožců a jen za letošní rok sprovodili ze světa 200 těchto vzácných zvířat.

DO záchranných akcí vláda JAR zapojila vojáky i policisty. To, co se v JAR nyní odehrává, mluvčí ministerstva životního prostředí Albi Modise doslova označil za válku.

Vojáci a policisté střeží rozsáhlá území vrtulníky a dostávají se do střetů s pytláky. Zásahy si už vyžádaly několik životů – při nedávné přestřelce byl zabit jeden pytlák a druhý pravděpodobně spáchal sebevraždu, o víkendu se při zákroku proti pytlákům zřítil vrtulník, v důsledku čehož zahynulo pět vojáků.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *