Francie má nedostatek včel. Zemědělci si budou pronajímat úly

Zemědělci ve Francii se potýkají s akutním nedostatkem včel, což se odráží i na výnosnosti plodin. Úly i se včelami si tak zemědělci budou muset pronajímat od včelařů a umisťovat je doprostřed svých polí, aby zajistili opylení rostlin. Včelaři se ale obávají negativních dopadů na včelstva.

 

Podle posledního sčítání mezi lety 1995 a 2005 přišli francouzští včelaři o 15 tisíc včel. Pokles počtu včel je celosvětovým problémem – na vině jsou jak včelí nemoci, tak pesticidy používané v zemědělství.

Na malý počet včel doplácejí všichni – pěstitelé řepky a slunečnice, zeleniny i ovoce. Nezbývá jim proto, než si úly se včelami v době květu pronajmout od včelařů. Bez včel úroda nebude.

 

 

Více peněz pro včelaře, vyšší riziko onemocnění včel

Pronájem úlu na 20 až 60 dní vyjde zemědělce přibližně na 33 eur, což na jednu stranu včelaři vítají, protože včelaření není levný koníček a pronájem úlů jim zajistí finance na opatrování včelstev.

Na druhou stranu se ale obávají i negativních dopadů. Pokud jsou totiž včely vypouštěny na pole s jednou rostlinnou kulturou, dochází k zanedbání jejich výživy a oslabení imunity. To může vést k rozvoji a šíření onemocnění včel.

Včelaři tento způsob ‘obchodu’ se včelami označují jako americký model. V USA je pronajímání úlů zemědělcům běžné a včelaři v tomto odvětví podnikají ve velkém – jejich včelstva čítají i desetitisíce včel. Šíření nemocí řeší antibiotiky, která se ale například ve Francii používat nesmějí.

 

Foto: Louise Docker, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *