Jak dostat děti od počítačů a naučit je přitom lásce k přírodě

Máte doma ratolesti, které volný čas nejraději tráví u počítače nebo, co je horší, raději než na procházku chodí do nákupních centrech? Nejlepší formou, jak je dostat na čerstvý vzduch, jsou různé akce v přírodě určené dětem – školním kolektivům, kroužkům i rodinám. Děti se na nich ‘vyvětrají’, něco se zábavnou formou přiučí a zároveň je to vede i k lásce k přírodě.

 

Chcete-li děti motivovat k tomu, aby dělaly něco jiného, než například hrály jen počítačové hry, musíte jim najít zaměstnání, které je opravdu zaujme. Co například přírodovědná soutěž, ve které se mohou něco přiučit, ukázat, co v nich je a zároveň i něco zajímavého vyhrát? Nebo kroužky v rámci ekologické výchovy a osvěty různých ekologických center či záchranných stanic pro živočichy?

 

 

Kroužky vedené odborníky, kteří umí děti zaujmout

Pro děti je velmi atraktivní formou pobytu v přírodě či seznámení se zvířaty pravidelné navštěvování různých kroužků pořádaných odbornými zařízeními – ekologickými centry, záchrannými stanicemi pro živočichy a podobně.

Děti se s odborníky z řad pracovníků těchto institucí dostanou do přírody, spoustu věcí se přiučí a získají nové kamarády. Kroužky většinou vedou lidé, kteří dětem umí vše poutavou formou vysvětlit a dokáží je doslova strhnout pro dobrou věc.

Takovou službu v rámci své činnosti nabízí například plzeňská záchranná stanice živočichů DESOP, jejíž ‘partička’ už se dostala i do pořadu Chcete mě.

V Praze zase širokou škálu takovýchto služeb nabízí Centrum ekologické výchovy Toulcův dvůr, kde nabízejí kroužky jezdectví, chovatelství, ochrany přírody, sportovní aktivity, ale i kroužky pro rodiny s dětmi od nejútlejšího věku.

Podobné aktivity nabízejí i další organizace v dalších krajích, stačí jen zapátrat po tom, které je nejblíže vašemu okolí, a poptat se, zdali jsou podobné aktivity součástí jejich činnosti.

 

Zajímavé přírodovědné soutěže pro děti

Spíše než odborné soutěže akademického rázu, při nichž jsou soutěžící zavřeni v jedné místnosti a jen vyplňují testy, jsou lepší soutěže, v jejichž rámci se děti dostanou do přírody. Takové aktivity jsou pro ně mnohem zajímavější než nudné ‘zkoušení’ jako ve škole.

Například Český svaz ochránců přírody (ČSOP) pořádá soutěže Zlatý list nebo Ekologickou olympiádu. Jejich smyslem je naopak vylákat soutěžící děti a mládež ven do přírody a inspirovat je k různým aktivitám přímo v terénu. Ve vlastní soutěži je pak důraz kladen na praktické využití znalostí a dovedností při řešení konkrétních problémů a rozvoj týmové spolupráce. Ve finále čeká ty nejlepší opět soustředění s odborníky přímo v přírodě, terénní úkoly, terénní soutěžní stezka.

 

Foto: desop.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *