Jak pomoci synantropním ptákům a netopýrům ukáže nová výstava

Přerov – Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) ve spolupráci s Českou společností ornitologickou (ČSO) v úterý 2. dubna 2013 slavnostně otevře v areálu Ornitologické stanice ORNIS Muzea Komenského v Přerově venkovní expozici “Pod jednou střechou”, která představí možnosti ochrany stávajících a vytváření nových hnízdišť synantropních druhů ptáků a úkrytů netopýrů.

 

Výstava představuje zejména osvědčená opatření na ochranu hnízdišť ptáků a úkrytů netopýrů při stavebních úpravách budov, včetně možnosti řešení na panelové zástavbě, kterému je věnována samostatná část expozice.

“Představujeme řešení pro případy, kdy je možné úkryty a hnízdiště s malými úpravami zachovat i po provedené rekonstrukci domu, stejně jako způsoby, jak ptákům a netopýrům vytvářet nové příležitosti,” říká Petra Schnitzerová, spoluautorka expozice.

 

 

Expozice poslouží odborné i laické veřejnosti

Expozice vznikla na základě stejnojmenného projektu ČESON, ČSo a Moravského ornitologického spolku. Projekt Pod jednou střechou probíhá na území Olomouckého a Zlínského kraje a většina jeho aktivit je spojena s ORNIS Muzea Komenského.

Nově vzniklá expozice je koncipována jako stálá a bude k dispozici jak zájemcům z řad široké veřejnosti, tak i veřejnosti odborné. Měla by se stát součástí seminářů a workshopů pořádaných v rámci projektu Pod jednou střechou.

Poslouží ale i po ukončení projektu – například pro investory a dodavatele ze stavebnictví či pro pracovníky institucí, kteří zajišťují výkon státní správy v oblasti ochrany přírody nebo stavební činnosti.

 

Foto: Manuel Werner, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *