Neplaťme za svoz odpadu víc, než je nutné. Arnika pořádá petiční akci

“Ceny za likvidaci odpadu jsou v drtivé většině měst nespravedlivé a stejnou sumu platí lidé poctivě třídící, ale i ti, kteří na recyklaci nemyslí,” uvádějí zástupci sdružení Arnika. Vyzývají proto všechny občany, kteří chtějí spravedlivé poplatky za svoz komunálního odpadu, aby podepsali petici, která bude adresována politikům od obecních zastupitelstev až po členy vlády. Petici uvedla malým happeningem na náměstí Republiky v Praze.

 

Poplatky za svoz komunálního odpadu jsou právě teď živým tématem, neboť do konce března musí být zaplacena alespoň polovina z obcí určené částky. Zatímco někde zůstaly poplatky na stejné úrovni jako loni, občané některých měst si letos připlatí o několik set korun více.

Řada lidí i organizací však vnímá nastavení poplatků za svoz komunálního odpadu jako nespravedlivé. Poplatek ve stejné výši totiž musí zaplatit členové domácnosti, kteří odpad poctivě třídí a nevyprodukují ho tolik, jako jiné domácnosti, které navíc veškerý odpad házejí do jedné nádoby a netřídí.

Přitom právě kvůli netřídičům jsou některé obce nuceny poplatky zvyšovat. S nevytříděným odpadem totiž obcím rostou náklady na jeho likvidaci, což musejí kompenzovat zvyšováním poplatků.

 

 

Chceme spravedlivé nastavení poplatků, říká Arnika

Sdružení Arnika se proto rozhodlo vyzvat politiky ke spravedlivějšímu nastavení podmínek pro poplatky za svoz komunálního odpadu.

Kliknutím na obrázek přejdete na stránku petice.

“Považujeme za nutné, aby byli lidé, kteří poctivě třídí odpad, nějakým způsobem zvýhodněni před těmi, kteří bezmyšlenkovitě házejí všechno do jedné popelnice. Petice proto požaduje, aby zákon motivoval obce k zavedení takových poplatků, které budou spravedlivé. Čím víc budou rodiny třídit a čím méně produkovat odpad, tím nižší poplatek budou platit za jeho likvidaci,” vysvětlil předseda sdružení Arnika Jindřich Petrlík.

“Požadujeme také, aby ministr životního prostředí prosadil zvýšení míry recyklace odpadů z domácností i živností na 50 %, místo aby lil peníze do nesmyslných a drahých spaloven,” dodal Jindřich Petrlík.

“Na námi navrhovaném systému vydělají kromě lidí, obcí a státu i recyklační firmy či kompostárny, které však nepatří k nejsilnějším hráčům v odpadovém hospodářství. Politici bohužel naslouchají provozovatelům spaloven, tedy také čím dál více energetickému byznysu, místo aby hájili zájmy běžných lidí. A spalovnáři chtějí pálit, ne využívat cenné suroviny ukryté v odpadu,” hodnotí situaci vedoucí kampaně Arniky ‘Nespaluj, recykluj!’ Jan Nezhyba.

Petici bude možné v následujících několika měsících podepsat na internetu i v papírové podobě, a to v pražské kanceláři Arniky nebo na jejích regionálních pobočkách. Možnost podpisu pak bude i na informačních stáncích, které sdružení pořádá na akcích v rámci Dne Země a na různých festivalech.

 

Současné nastavení demotivuje občany, kteří zodpovědně odpad třídí

Legislativa ČR sice obcím při nastavování podmínek pro platbu svozu komunálního odpadu umožňuje zavést motivační prvky, této možnosti však využívá jen minimum měst. Podle Arniky k tomu stát obce nemotivuje, místo toho například minulý rok vláda zvýšila strop pro poplatky z 500 na 1000 korun.

Přesto se u nás najdou obce, které se trendu paušálních plateb chtějí vyhnout a přicházejí s novým systémem hospodaření s odpadem. Například jihomoravské Ostopovice chtějí od roku 2014 zavádět pytlový sběr odpadu i s motivačními poplatky.

“Zastupitelstvo u nás v Ostopovicích už loni dospělo k názoru, že plošný poplatek není spravedlivý ani rozumný,” říká ostopovický starosta Jan Symon. “Chceme dosáhnout vyšší míry recyklace a cesta podle nás vede přes pozitivní motivaci lidí k lepšímu třídění. Od příštího roku opouštíme model paušálního poplatku, zavádíme pytlový sběr s nižšími sazbami pro ty, kteří budou lépe třídit a méně produkovat směsný odpad. Je nutné změnit české zákony, aby tento postup nejen umožňovaly, ale aby k němu města a obce motivovaly.”

 

Foto: Arnika.org

 

3 komentářů k “Neplaťme za svoz odpadu víc, než je nutné. Arnika pořádá petiční akci

 1. Dajka
  10.10.2013 at 19.16

  Dobrý den, souhlasím s peticí, ale já mám i jiný problém. Bydlím s přítelem a jelikož jsem tam nejvíce dní v roce, tak tam platím popelnici, protože jsem nahlášena u nájemce. Trvalé bydliště mám o 300 km dál, kde musím také platit ( 1x za měsíc návštěva) a pak mám i chatu, kde musím platit také ( i když jsem tam 1x měsíčně, v létě více). Je jasné, že nemohu být na všech místech současně a přesto musím platit stejně vysokou platbu jako ti, co tam bydlí stále. Odpad třídíme všudeJe to také spravedlivé?

  • Vlaštovka.info
   10.10.2013 at 22.39

   Dobrý den, Dajko,
   způsob úhrady a výši poplatku za svoz komunálního odpadu si obce určují samy, protože břemeno úhrad za svoz odpadu leží na jejich bedrech. Některé obce proto vybírají poplatky i od zahrádkářů (nebo přechodně pobývajících osob), protože jinak by museli navýšit platby trvale hlášeným obyvatelům.
   Ne vždy a ne pro každého je tenhle systém spravedlivý. Člověk by měl platit těm obcím, v nichž pobývá a v nichž odpad produkuje (byť tam nemá trvalý pobyt). Ideální by ovšem bylo, kdyby hradil částku přiměřenou tomu, kolik času v té obci tráví a kolik odpadu vyprodukuje, ale nedovedu si představit, jak by se to dalo řešit – jak by lidé dokládali, že např. na chatě strávili 10 dní v roce a nemohou platit stejnou částku za odpad jako sousedé, kteří tam strávili třeba celé letní prázdniny. Je to opravdu velmi těžko řešitelný problém.

 2. Emili
  31.12.2013 at 8.43

  Dobry den. Bydlime v domku se zahradou na vesnici.Polovinu veskereho naseho odpadu tvori bioodpad ktery koci v kompostu. Proc mame platit stejne jako v mestskem byte, Take zbytek odpadu tridime. Pro ctyrclenou rodinu nam postaci jedna popelnice vyvazena jedenkrat za ctrnact dni. Emili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *