Vědci zmrazili embrya kriticky ohrožených rysů iberských

Španělští a němečtí vědci vůbec poprvé zmrazili embrya rysů iberských, nejohroženější kočkovité šelmy. Jedná se o embrya dvou samic, které musely být kvůli nepříznivému zdravotnímu stavu několik dní po spáření se samci vykastrovány. Embrya by v budoucnu měla být vpravena do těla náhradních matek, které by na svět přivedly mláďata.

 

U samice jménem Saliega museli lékaři ke kastraci přistoupit kvůli rakovině mléčných žláz a vysokému věku. Samici Azahar zase musel být při několika předchozích porodech proveden císařský řez a veterináři její další březost nedoporučovali. Když se ale spářila se samcem a bylo nutné ji vykastrovat, vědci se rozhodli embrya z její dělohy vyjmout a zmrazit.

Odborníci při zákroku vycházeli ze zkušeností s březostí koček domácích. Nakonec se však ukázalo, že má březost u rysů iberských o něco pomalejší průběh, protože se, oproti předpokladům vědců, embrya ještě nenacházela v děloze, ale ve vejcovodech.

 

 

Embrya budou nadějí na odchov dalších iberských rysů

Embrya i vajíčka kastrovaných samic rysa iberského se nicméně podařilo zachránit a nyní budou uchovávána v tekutém dusíku. V budoucnu by embrya měla být implantována do dělohy náhradních matek (jimiž pravděpodobně budou samice rysa ostrovida), kde by dokončila svůj vývoj.

Rys iberský se nachází na červeném seznamu IUCN mezi kriticky ohroženými živočichy. Před deseti lety se počet těchto šelem odhadoval na pouhá dvě sta. Posledních několik jedinců žije na jihu Španělska a uchovat se je snaží záchranný program, na němž se podílejí i vědci z Leibnizova institutu pro výzkum zvířat.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *