Květomluva: Komunikační prostředek, který zažívá renesanci

Dáte-li někomu květinu (ať už u příležitosti nějakého výročí nebo jen tak pro radost), vyjadřujete tím, že vám na dané osobě záleží, že na ni myslíte. Jsou ale okamžiky, kdy slova nestačí. Květina v takovou chvíli může říct mnohé. Květina je zkrátka symbol.

 

Jistý význam měly květiny pro naše předky již v dávných dobách. Každá rostlina se váže k určitému období, místu a má specifický vzhled, což ji charakterizuje. Vlastnosti rostlin proto člověka už odedávna vedly k různým výkladům a připodobněním.

Například skromná a houževnatá sněženka se stala symbolem naděje, neboť rozkvétala na sklonku zimy a dávala lidem vědět, že vytoužené jaro již brzy přijde. Slunečnice, která se ohlíží za putujícím sluncem, pak vyjadřuje hlubokou úctu a oddanost.

 

 

Jak porozumět řeči květin?

Romantické řeči květin lidé využívali při zvláštních příležitostech. Ještě dnes mnozí pátrají po symbolice konkrétních rostlin. Autorky Gill Sandersová a Gill Daviesová proto vytvořily knížku, která tajemství květomluvy odhaluje.

květomluva

Klikněte pro plnou velikost.

Gill Daviesová je vášnivá zahradnice a ke květinám má opravdu blízko. Gill Sandersová je zase hlavní kurátorkou v expozici tisku, kreseb a maleb ve Viktoriině a Albertově muzeu v Londýně, díky čemuž se jí do rukou dostaly překrásné obrázky Fanny Robinsonové (1802-1872).

Dámy Daviesová a Sandersová se spojily, aby daly dohromady opravdu půvabnou publikaci, v níž vynikají především ilustrace Fanny Robinsonové (a nejen její). Doplňují je verše a citáty světoznámých autorů, výklad významu určitých druhů rostlin a zajímavosti o nich – například legendy, které se k nim vážou a podobně.

 

Kouzelný průvodce květomluvou

V knížce nenajdete pouze přešlechtěné krásky, jaké dnes zdobí naše okenní parapety a jsou k dostání v každém květinářství, ale i skromné a o to krásnější rostlinky. Lesní jahody, jabloňové květy, sedmikrásky, lekníny a spousta dalších květů a kytiček jako by čekala, až odhalíte jejich tajemný jazyk.

květomluva

Klikněte pro plnou velikost.

Ale ty, které si můžete přinést ze zahrádkářství či květinářství, v knížce Romantická řeč květin samozřejmě nechybí. Také orchideje, růže, kamélie, ibišky a další, které vám možná doma či na zahradě dělají radost, mají na stránkách Romantické řeči květin své zastoupení.

Tato knížka může být krásným dárkem pro někoho blízkého, ale stejně tak může udělat radost vám samotným. Ozdobné písmo, kouzelné barevné ilustrace, zajímavosti o jednotlivých květinách… Tato publikace by neměla chybět v knihovničce žádného milovníka květin

 

Kniha: Romantická řeč květin
Autoři: Gill Sandersová a Gill Daviesová
Vydalo nakladatelství Metafora, březen 2013

 

Foto: kniha

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *