Zákaz pesticidů, které hromadně hubí včely, byl odložen

Nejméně u tří pesticidů, používaných v zemědělství, Evropský úřad pro bezpečnost potravin odhalil, že mají negativní vliv na populace včel. I přes snahy Evropské komise a ochránců přírody jejich používání zakázat se budou moci aplikovat dál, a to nejméně do roku 2015. Vymírání včel přitom pro zemědělství, a tedy i obživu Evropanů, může mít fatální následky.

 

Návrh na zákaz konkrétních pesticidů podala Evropská komise. K jeho prosazení však potřebovala souhlas dvou třetin členských států EU. Tak velkou podporu nakonec nezískala. Zákaz se proto odkládá nejméně do 31. prosince 2014.

Ekologové se obávají, že spíše než zdravý rozum v tomto případě zvítězila chemická lobby. Například největší německý výrobce pesticidů Bayer se proti zákazu postavil ihned, jakmile se o něm začalo spekulovat. Jeho zástupci se navíc nechali slyšet, že by zákaz znamenal ohrožení konkurenceschopnosti evropského zemědělství a vedl by k vyšším cenám potravin.

Otázkou však podle ekologů je, zdali v případě vymírání včel, které jsou nepostradatelnými opylovači rostlin, bude za pár let ještě u čeho cenu navyšovat.

 

 

Politici ignorují veřejný zájem

Je patrné, že důsledky problému používání pesticidů hubících včely si uvědomují i obyvatelé EU. Petici za ochranu včel podepsalo 2,5 milionu Evropanů.

V některých státech však nastává paradoxní situace – například ve Velké Británii je podle průzkumů veřejného mínění 71 procent obyvatel pro zákaz pesticidů, které včely hubí. Zástupci britské vlády ale při jednáních byli proti zákazu.

Podle Iana Keithe z organizace Avaaz politici jednají v rozporu se základními hodnotami EU, kam patří i princip takzvané předběžné opatrnosti. Ten politikům nařizuje přijmout účinná opatření ihned, jakmile se objeví pochybnosti o ekologické a zdravotní nezávadnosti některých metod.

Ochránci přírody si nicméně dávají naději, že se u příležitosti dalších jednání podaří situaci zvrátit. Pokud se totiž k zákazu přikloní i země, které zatím váhají (Německo, Portugalsko, Slovinsko a další), potřebná dvoutřetinová podpora by byla. V každém případě se jedná o zbytečné oddalování řešení problému, který může mít závažné hospodářské i ekologické důsledky.

Při dalších jednáních budou muset zástupci států EU najít kompromis v otázkách, čeho všeho by se měl zákaz používání pesticidů týkat. Záleží totiž na druhu rostlin, období, na nějž by se zákaz vztahoval, bude-li se týkat i zahrádkářů a tak dále.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *