Jarní sníh ohrožuje ptactvo. Pokračujte v přikrmování

Astronomické jaro už je sice tady, počasí tomu ale vůbec nenasvědčuje. Zimním počasím nyní trpí především ptactvo. “Konec zimy bývá pro řadu ptáků kritický, zvláště pokud se náhle zhorší počasí,” varuje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. “Je proto zcela na místě ptáky intenzívně přikrmovat a pomoci jim, aby se dočkali skutečného jara.”

 

Dnes ve 12:02 sice začíná jarní rovnodennost, jaro ale stále spí pod sněhovou přikrývkou. Příroda se spíš než počasím řídí kalendářem, a tak i přes chladno, které stále panuje, se k nám vracejí stěhovaví ptáci.

Ptačí navrátilce (drozdy, špačky, skřivany, konipasy ad.) i přezimující ptáky (kosy, sýkory, zvonky ad.) ale jarní sníh ohrožuje na životě, protože jim potravu činí nedostupnou. Těžké to mají také sovy a dravci, kteří navíc v tomto období hnízdí. Intenzivní přikrmování ptáků je tedy velmi důležité.

 

 

Co ptákům nabídnout?

Přikrmujte slunečnicovými semínky, lojovými koulemi a běžně dostupným zrním pro ptáky. Někteří navrátilci, jako špačci a drozdi, ocení i brambory uvařené v nesolené vodě, rozkrojená jablka a ovesné vločky krátce namočené v tuku. Tyto pochoutky dáváme ptákům spíše na zem, nejlépe na kryté místo, kde je méně sněhu.

“Přikrmování má ještě jednu velkou výhodu,” dodává Zdeněk Vermouzek, “ptáky můžeme snadno pozorovat a těšit se z jejich krásného opeření. V současné době totiž již vyměnili fádní zimní šat za pestrý šat svatební.”

A pokud rádi fotografujete, můžete ptačí krasavce vyfotit a podělit se o ně s ostatními milovníky ptactva na internetu. Učinit tak můžete například prostřednictvím ornitologické databáze ČSO, nebo na Facebookovské stránce Ptačí zahrady.

 

Foto: Pavrabec, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *