Světový den vrabců chce upozornit na tento ohrožený druh

vrabec polní

vrabec polní

Ve středu 20. března si ornitologové připomenou Světový den vrabců (World Sparrow Day). Tento den byl vyhlášen v reakci na stále se snižující počet těchto kdysi hojných ptáků. Dramatické snižování populace vrabců je problémem ve všech částech světa, které tito ptáci obývají.

 

V České republice žijí dva druhy vrabců – vrabec domácí a vrabec polní. Jejich počet se za posledních více než třicet let snížil o desítky milionů jedinců. Příčin může být hned několik.

Početnost vrabců domácích může ovlivňovat nedostatek potravy v souvislosti se změnou osevních postupů a snižováním živočišné výroby. Významná může být i ztráta hnízdních možností v důsledku používání nových metod zateplování obytných staveb ve městech i na venkově a též změna složení a údržby městské zeleně.

u vrabců polních početnost může ovlivňovat především intenzifikace zemědělství, která je připravuje o potravu (hmyz) a úbytek rostlin, jejichž semena jim slouží za potravu.

 

 

Vrabec domácí a vrabec polní

Vrabec domácí je větší a převážně žije v blízkosti lidských obydlí. Samice je světle hnědá, samec je výrazněji zbarvený a má tmavě hnědá křídla, šedý vrch hlavy, bílou líc a černou náprsenku.

 

Vrabec polní je naopak vázán spíš na zemědělskou krajinu, sady a zahrady. Samec i samice jsou zbarveni stejně. Mají kaštanově hnědý vrch hlavy a bílou líc s černou skvrnou.

 

Světový den vrabců v Olomouci

Světový den vrabců si připomenou například v Olomouci, kde Moravský ornitologický spolek pro veřejnost připravil odpolední procházku městem, jejíž součástí bude pozorování vrabců.

Pod vedením Mgr. Jindřicha Sedláčka se účastníci dozvědí mnoho zajímavostí o životě našich vrabců, o důvodech jejich ohrožení a také o tom, jak jim můžeme pomoci.

Sraz účastníků je ve středu 20. března v 16.15 hodin před kostelem sv. Urbana na Návsi Svobody v Olomouci – Holici. Z centra Olomouce se na místo srazu dostanete autobusy č. 19 nebo 23, zastávka U Mlýna.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *