Pro kly umírá stále více slonů. Testy DNA by tomu měly zamezit

Bangkok – Na ekologické konferenci 177 zemí, připojených k Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), bylo přijato opatření proti rostoucímu počtu pytláckých útoků na africké slony. Nové nařízení je reakcí na neustálý nárůst pytláckých útoků na africké slony.

 

Podle nového nařízení bude mít stát, na jehož území bude zadrženo nejméně 500 kilogramů slonoviny, povinnost odebrat vzorky DNA, aby bylo možné dopátrat se původu nezákonně získané slonoviny. Nařízení se přitom bude týkat i slonoviny zabavené v posledních 24 měsících.

V laboratořích lze poměrně snadno zjistit, kde byl slon zabit, což pomůže při odhalování klíčových osob, které za těmito zločiny stojí. To by mělo také zlepšit výsledky snahy ochrany živých slonů.

 

 

Jen v roce 2012 pytláci zabili 25 tisíc slonů

K přijetí takto zásadního opatření je nejvyšší čas. Jak totiž uvádějí světové ekologické organizace, ilegální obchod se slonovinou se jen od roku 2007 zdvojnásobil.

S tím souvisí i rapidní úbytek slonů žijících ve volné africké přírodě. Jejich počet se nyní odhaduje na 450-650 tisíc jedinců. Podle posledních údajů to navíc zatím vypadá, že rok 2012 byl, co se počtu zabitých slonů týká, nejčernější, neboť pytláci pozabíjeli kolem 25 tisíc slonů.

 

Foto: Rimshot, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *