Do Českého Švýcarska se vracejí sokoli a čápi. Návštěvníky čekají omezení

Z teplých krajin se do Národního parku České Švýcarsko vracejí zvláště chráněné druhy ptáků, jako jsou čápi černí a sokoli stěhovaví. Na svá hnízda už usedají i výři velcí, a tak návštěvníci při pohybu po parku musejí počítat s určitým omezením. Ptáci potřebují pro úspěšné vyvedení mláďat klid.

 

“Čápi, sokoli i výři jsou velice plaché druhy ptáků, které přítomnost člověka poblíž hnízda vnímají jako veliké ohrožení,” vysvětluje Pavel Benda, ředitel Správy NP České Švýcarsko, proč k omezení každoročně provádějí. “Při vyrušení obvykle na dlouhou dobu opouští hnízdo, v takovém případě hrozí zastydnutí vajec, nebo ještě hůře úhyn již vylíhnutých mláďat. Proto jakékoli rušení nebereme na lehkou váhu.”

Omezení vstupu do okolí hnízdišť ptáků platí od počátku března do konce června, v případě hnízdišť čápů černých až do konce července. Omezení se týká celkem patnácti lokalit.

Tato omezení by ale návštěvníky od výletu do národního parku odradit neměla. Správci parku uvádějí, že lidé, kteří se budou pohybovat po vyznačených stezkách, si omezení ani nevšimnou.

 

 

České Švýcarsko je pro ohrožené ptáky významnou lokalitou

Správa NP uvádí, že návštěvníci v uplynulých letech omezení pohybu po parku vesměs respektovali. I díky tomu se hnízdícím ptákům v Českém Švýcarsku opravdu daří.

Například loni z hnízd v národním parku vyletělo 22 mladých sokolů a nejméně 18 čápů černých. Rok 2012 tak lze v tomto směru označit za rekordní. A České Švýcarsko se díky tomu stává významnou základnou pro ochranu populace těchto zvláště chráněných druhů ptáků.

 

Foto: Wikimedia (Keller Jo, Dr. Tarak N Khan, Arpingstone)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *