Nový objev vědců: Krysy komunikují očicháváním

Očichávání je pro řadu zvířat způsobem komunikace nebo slouží ke zprostředkování informací z okolí. Vědci z Case Western Reserve University School of Medicine v Ohiu dlouhodobě pozorovali krysy a zjistili, že očichávání těmto hlodavcům umožňuje rozlišit ‘společenské postavení’ ostatních jedinců.

 

Daniel W. Wesson, který krysy dlouhodobě pozoroval, dospěl k závěru, že očichávání krysám slouží ke zjištění pozice v sociální hierarchii. Nezáleží přitom zřejmě ani tak na pachu, jako na způsobu očichávání.

Podle Wessona společenské postavení krys určuje například rychlost očichávání. Zatímco níže společensky postavené krysy si počínají pomalu a opatrně a po zjištění jejich společenské pozice jakoby poníženě odvracejí hlavu, krysy vyššího postavení očichávají ostatní jedince energičtěji a suverénně.

 

 

Objev pomůže vědcům v dalším bádání

Daniel W. Wesson uvádí, že takovéto chování krys není náhodné. Podle všeho se jedná o zaběhnuté společenské chování. Dokládá to například i zjištění, že když se některá z podřízených krys při očichávání nechová tak, jak je obvyklé (tedy není dostatečně opatrná a ponížená), výše postavená krysa se vůči ní začne chovat agresivně.

Vědci na základě tohoto zjištění rozvíjejí teorii o tom, že naši domácí mazlíčci možná komunikují obdobným způsobem, jen jsme to zatím nebyli schopni pochopit.

Tento zdánlivě bezvýznamný objev navíc vědcům poskytuje další cenný kamínek do mozaiky komunikace zvířat a může napomoci při dalším zkoumání funkce mozku, především v oblasti zpracovávání sociálních informací.

 

Foto: Jaroslav Vogeltanz, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *