Pozdvižení v plzeňských supermarketech vyvolala žába a hadí kůže

Jako ‘exotické úterý’ označil 5. březen v tiskové zprávě Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů v Plzni – Doubravce. Ten den se na DESOP obrátili hned ze dvou supermarketů – v prvním případě šlo o žabku neznámého druhu, která se usadila na banánech z Kolumbie, a ve druhém případě se jednalo o metrovou hadí kůži. Více již v úryvku ze zprávy Karla Makoně.

 

Žába na banánech

Kdo by si myslel, že se jedná o nějaký recept z exotických dálek, je na omylu. V tomto případě jde o živé zvíře.

V úterý 5. března 2013 v podvečer, těsně před koncem našeho přírodovědného kroužku v zoologické zahradě, zazvonil telefon a svědomitý ženský hlas oznámil, že při doplňování banánů v jednom supermarketu v Plzni na Borech z krabice vyskočila divná žába.

Požádal jsem je, aby žabku zajistili do našeho příjezdu a rovnou ze zoo vyrazil do prodejny. Zde na informacích v kbelíku s jedním banánem seděla malinká hnědookrová pruhovaná žabka, která se žádné naší žábě nepodobala. Obojživelníky moc neznám, a proto jsem se hned spojil s naším hlavním herpetologem Ondřejem Hesem a paní Jiřinou Hepovou z Kaznějova, která žáby zachraňuje a chová.

Ondra byl mimo republiku, a tak paní Hepová už za hodinu ochotně čekala i s manželem a transportní termopřepravkou na naší záchranné stanici. Vyhublou a vystresovanou žábu, která pravděpodobně v bedně s banány putovala přes půl světa až k nám, okamžitě převzala a umístila do svého karanténního terária.

 

Podobné nálezy nejsou výjimečné

Je zázrak, že zvíře cestu přežilo a jestli se vyrovná se stresem a změnou prostředí zatím nejsme schopni říct. Nyní je v absolutním klidu a ve standardních podmínkách – teple a vlhku a vypadá to, že začala i přijímat potravu. O jaký druh žáby se jedná, ale ještě nevíme.

Podobné nálezy nejsou vzácností, zejména u zboží dováženého z daleké ciziny. Bohužel většina takto dovezených zvířat transport nepřežije, a pokud ano, jsou většinou v tak zuboženém stavu, že je zázrak je při životě vůbec udržet.

 

 

Jak se kůže z hada dostala mezi orchideje?

Po převzetí žáby volal kolem půl deváté večer další zástupce jednoho z větších plzeňských supermarketů s prosbou o radu. Na pracovním pultu v oddělení květin těsně vedle čerstvě zavezených květníků s orchidejemi našel zaměstnanec tamního oddělení metr dlouhou hadí kůži.

Už na první pohled, podle vyžádané fotografie, se jednalo o svlek cizokrajného hada. Požádal jsem opět o pomoc paní jiřinu Hepovou, napojenou na síť odborníků a herpetologů, kteří jsou ochotni pomoci při určování. MVDr. Sláva Honsa svlečku hada určil jako u nás v zajetí běžně chovanou nejedovatou korálovku.

O tom, jak se kůže na prodejně objevila, jsme se však stále jen dohadovali. Představa, že by se takhle dlouhá korálovka nepozorovaně zdržovala několik dní v prostorách supermarketu, aniž by si jí někdo všiml, a pak se úspěšně svlékla z kůže, byla nepravděpodobná.

 

Pravdu odhalil záznam z kamery

Do šetření celé události se zapojil hlavně sám supermarket, který koncem týdne přišel s překvapivým výsledkem. Svlek korálovky byl do prodejny donesen a na místě pohozen neznámou zákaznicí.

Na videozáznamu z bezpečnostních kamer bylo podle ostrahy jasně vidět, že se jedná o zákaznici, která kůži na místo pohodila. Co jí k takovému kroku vedlo, se můžeme opět jen domnívat.

Každopádně já pro podobné vtípky nemám pochopení, jelikož díky této paní bylo v pohotovosti hned několik našich lidí, kteří usilovně pátrali a hledali způsob, jakým se hadí kůže do supermarketu dostala, a přitom mohli dělat něco úplně jiného a prospěšnějšího.

 

Autor: Karel Makoň, ab
Foto: Jiřina Hepová, TZ DESOP

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *