Mezinárodní obchod s ledními medvědy může pokračovat. Ochránci se na regulaci neshodli

Bangkok – Na konferenci zemí připojených k Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) se jednalo o návrhu zákazu obchodu s ledními medvědy. Po bouřlivé debatě bylo rozhodnuto, že obchod zůstane zachován.

 

Lední medvědy neohrožuje pouze globální oteplování, ale i mezinárodní obchod. Až polovina z osmi set ledních medvědů, kteří jsou ročně uloveni, se dostává na světové trhy. Zájem je především o kožešiny.

Na území Spojených států, Kanady, Dánska, Norska a Ruska přitom žije odhadem jen 25 tisíc ledních medvědů. Členové CITES, kteří návrh zákazu obchodu s ledními medvědy odmítli, však argumentují tím, že šelmy neohrožuje obchod, ale globální oteplování.

Někteří ochránci se obávají, že za stávající situace je riziko rapidního zmenšování populace ledních medvědů nevyhnutelné. Do roku 2050 by jejich počet mohl klesnout až o dvě třetiny.

Lední medvědi již byli zařazeni do druhého dodatku CITES, což znamená přísnou regulaci mezinárodního obchodu, ne však jeho zákaz.

 

 

Proti zákazu obchodu jsou i některé velké organizace na ochranu přírody

Zařazení ledních medvědů do prvního dodatku CITES, který obchod přísně zakazuje, požadovaly USA. Potřebnou podporu dvou třetin hlasů pro návrh se jim ale získat nepodařilo – souhlasilo 38 států, 42 bylo proti a zbývající z celkového počtu 177 členů se zdrželo hlasování. Podobný návrh byl na konferenci CITES podán již v roce 2010, ani tehdy však neprošel.

Proti návrhu se postavila Kanada, která patří k zemím s největší populací ledních medvědů a považuje je za svou nejdůležitější obchodní komoditu. Proti zákazu je také s ohledem na zdejší komunitu Eskymáků, neboť by prý ohrozil současnou i budoucí generaci původních obyvatel.

Kromě Kanady se ale proti zákazu obchodu s ledními medvědy postavil i sekretariát CITES a některé velké organizace, například Světový fond na ochranu přírody (WWF).

 

Foto: pixabay.com (licence: CC0 Public Domain)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *