ČSOP se podařilo vykoupit první hektar z pozemků Ještěrčího ráje

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) se snaží zachránit jedinečnou lokalitu u Brodu nad Labem nedaleko Jaroměře v okrese Náchod, kde na udržované louce vznikla vzácná ‘ještěrčí rezervace’. Té hrozil zánik, protože majitelé chtěli pozemky rozprodat. ČSOP proto shání peníze, aby louku mohl vykoupit. První hektar již má ve svém vlastnictví.

 

O snaze ČSOP zachránit cenný biotop jsme informovali již v prosinci. Jedná se o teplomilnou stráň, o kterou se již od roku 2003 stará Velkojaroměřský pozemkový spolek – chrání ji před náletovými dřevinami, agresivními travinami, kosí teplomilné trávníky a pase kozy a ovce.

Díky citlivé péči lidí zde vznikl velmi cenný biotop, kde své útočiště našla řada vzácných druhů živočichů i rostlin “Kromě plazů tu lze spatřit i mnoho zajímavých druhů hmyzu, včetně atraktivního otakárka, samotářských včel či cikády chlumní, a ptáků. Roste zde také řada vzácných druhů rostlin, třeba růže galská, lilie zlatohlávek nebo hořeček brvitý,” uvádějí členové Českého svazu ochránců přírody.

 

 

 

Ještěrčí ráj byl v ohrožení, ještě však není vyhráno

Majitelé pozemků, na nichž se Ještěrčí ráj rozprostírá, ale chtějí stráň a navazující pozemky prodat pěstitelům japonského topolu, což by znamenalo úplnou likvidaci biotopu.

ČSOP se proto rozhodl sehnat peníze na výkup pozemků, aby jedinečné území zůstalo zachováno. Díky dárcům, kteří zatím podpořili sbírku s názvem Místo pro přírodu, se jim podařilo již odkoupit první hektar z pozemků. Jedná se již o 23. přírodní lokalitu na území České republiky, kterou se v rámci sbírky daří zachránit.

Zbývá však ještě vykoupit zhruba čtyři hektary. “Byli bychom rádi, kdyby se nám do dvou let podařilo získat peníze a vykoupit zbývající pozemky v této lokalitě,” říká David Číp z Velkojaroměřského pozemkového spolku.

Pokud se lokalitu podaří zachránit, vznikne zde rezervace nejen pro ještěrky. Ochránci přírody také plánují, že by pak území otevřeli návštěvníkům.

 

Foto: Böhringer Friedrich, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *