Neohleduplní lyžaři v Krkonoších ohrožují vzácné tetřívky a sokoly

Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) byli už v průběhu minulého týdne nuceni posílit kontroly v první zóně národního parku, kam neohleduplní lyžaři a snowboardisté i přes zákaz vjíždějí a ohrožují tak vzácné živočichy.

Že se lyžaři a snowboardisté pohybují v místech, kde nemají co dělat, zjistili správci KRNAP podle stop lyží a prken v ledovcových kotlích. Vyšlapané stezky se objevují i ve volném terénu první zóny parku, například na Lysé a Studniční hoře, na Kozích hřbetech, v Obřím nebo Modrém dolu.

Správa KRNAP byla nucena posílit kontroly. Lidé, kteří se pohybují v zakázané oblasti, ruší přezimující živočichy a riskují pokutu.

 

 

Tetřívky stres z vyrušení ohrožuje na životě

Tetřívci patří k vzácnému druhu, který v první zóně národního parku přezimuje a potřebuje klid. Jakékoliv vyrušení a stres pro něj znamenají velký energetický výdej, který ho může ohrozit i na životě.

Kromě tetřívků bezohlední milovníci zimních sportů ohrožují i sokoly, kteří v této oblasti KRNAP hledají útočiště.

Správci KRNAP proto důrazně žádají všechny návštěvníky Krkonoš, aby se pohybovali jen po sjezdovkách a vyznačených stezkách. Za porušení zákazu vstupu do chráněné zóny národního parku mohou zaplatit pokutu ve výši jednoho tisíce korun, ve správním řízení pak až deset tisíc korun.

 

Foto: Steve Garvie, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *