Pomozte odhalit černé skládky. Stačí k tomu PC nebo smartphone

Černé skládky jsou věčný problém, který ohrožuje přírodu a naše zdraví. Proto bychom neměli být lhostejní a v případě, že na nelegální skládku odpadu narazíme například při procházce u polní cesty nebo v lese, bychom měli okamžitě informovat kompetentní místa. Informovat o nebezpečí souvisejícím s černými skládkami a motivovat lidi k jejich hlášení si klade za cíl i projekt ZmapujTo.

 

Tento web usnadňuje občanům i obcím boj s černými skládkami tím, že shromažďuje informace o nelegálních skládkách na jednom místě.

Když například narazíte na vyvezený odpad v místech, kde evidentně nemá co dělat, stačí skládku vyfotit, zaznamenat si její polohu a hlášení odeslat například po návratu domů přes webový formulář, nebo hned z místa přes aplikaci pro chytré telefony, která je zdarma ke stažení na ZmapujTo.

 

 

Odkrývat černé skládky pomáhají i školáci

V rámci projektu probíhají každoročně i akce pro školy. Školáci se aktivně zapojují a hledají černé skládky ve svém okolí. Jen do poslední akce, která probíhala od listopadu 2012 do letošního ledna, se zapojilo 169 škol, 3581 žáků a více než dvě stovky učitelů z celé České republiky. Odhalit se podařilo stovky černých skládek.

“Úkol nazvaný Rok poté volně navazoval na obdobný úkol vyhlášený v roce 2011. Žáci v rámci školní výuky nebo mimoškolní činnosti hledali v okolí své školy, obce nebo svého města černé skládky. Ty vyfotili a prostřednictvím mobilní nebo PC aplikace nahlásili na web www.zmapujto.cz. Ti nejaktivnější seznámili s výsledky svého pátrání i městský nebo obecní úřad,” uvedla Ilona Johnová Koukalová z obecně prospěšné společnosti Recyklohraní.

 

Záštita ministerstva životního prostředí

Přínos projektu je obrovský. Nejen, že pomáhá informovat veřejnost o problematice a ekonomické náročnosti likvidace černých skládek, případně i odhalení jejich původců, ale přispívá i k účinnějšímu využívání zdrojů vynakládaných na odstraňování skládek a v podstatě i k prevenci vzniku nových nelegálních skládek.

V lednu 2013 projekt ZmapujTo dokonce podpořil i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, když mu udělil oficiální záštitu Ministerstva životního prostředí.

 

Foto: ZmapujTo.cz, volná licence

 

1 komentář k “Pomozte odhalit černé skládky. Stačí k tomu PC nebo smartphone

  1. 4.3.2013 at 9.29

    Dobrý projekt, jen je škoda, že se neodhalí původci skládek… já bych jim ty pazoury urazila, vidět je házet smetí ven. Chování některých lidí fakt nechápu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *