Pomozte odhalit černé skládky. Stačí k tomu PC nebo smartphone

Černé skládky jsou věčný problém, který ohrožuje přírodu a naše zdraví. Proto bychom neměli být lhostejní a v případě, že na nelegální skládku odpadu narazíme například při procházce u polní cesty nebo v lese, bychom měli okamžitě informovat kompetentní místa. Informovat o nebezpečí souvisejícím s černými skládkami a motivovat lidi k jejich hlášení si klade za cíl i projekt ZmapujTo.

 

Tento web usnadňuje občanům i obcím boj s černými skládkami tím, že shromažďuje informace o nelegálních skládkách na jednom místě.

Když například narazíte na vyvezený odpad v místech, kde evidentně nemá co dělat, stačí skládku vyfotit, zaznamenat si její polohu a hlášení odeslat například po návratu domů přes webový formulář, nebo hned z místa přes aplikaci pro chytré telefony, která je zdarma ke stažení na ZmapujTo.

 

 

Odkrývat černé skládky pomáhají i školáci

V rámci projektu probíhají každoročně i akce pro školy. Školáci se aktivně zapojují a hledají černé skládky ve svém okolí. Jen do poslední akce, která probíhala od listopadu 2012 do letošního ledna, se zapojilo 169 škol, 3581 žáků a více než dvě stovky učitelů z celé České republiky. Odhalit se podařilo stovky černých skládek.

“Úkol nazvaný Rok poté volně navazoval na obdobný úkol vyhlášený v roce 2011. Žáci v rámci školní výuky nebo mimoškolní činnosti hledali v okolí své školy, obce nebo svého města černé skládky. Ty vyfotili a prostřednictvím mobilní nebo PC aplikace nahlásili na web www.zmapujto.cz. Ti nejaktivnější seznámili s výsledky svého pátrání i městský nebo obecní úřad,” uvedla Ilona Johnová Koukalová z obecně prospěšné společnosti Recyklohraní.

 

Záštita ministerstva životního prostředí

Přínos projektu je obrovský. Nejen, že pomáhá informovat veřejnost o problematice a ekonomické náročnosti likvidace černých skládek, případně i odhalení jejich původců, ale přispívá i k účinnějšímu využívání zdrojů vynakládaných na odstraňování skládek a v podstatě i k prevenci vzniku nových nelegálních skládek.

V lednu 2013 projekt ZmapujTo dokonce podpořil i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, když mu udělil oficiální záštitu Ministerstva životního prostředí.

 

Foto: ZmapujTo.cz, volná licence

 

1 comment for “Pomozte odhalit černé skládky. Stačí k tomu PC nebo smartphone

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *