Ornitologická kampaň Jaro ožívá startuje právě dnes. Zapojte se také!

Dneškem opět startuje oblíbená kampaň Jaro ožívá, v jejímž rámci můžete pomoci ornitologům zmapovat přílet pěti ptačích poslů jara – čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse a vlhy. Zapojte se i letos a zaznamenávejte svá první pozorování na www.springalive.net!

 

“Jaro ožívá je zaměřeno především na děti. Zúčastnit se ale může opravdu každý. Není potřeba mít speciální ornitologické znalosti. Druhy, jejichž přílet budete sledovat, poznáte velmi snadno. Pátrání po prvních vlaštovkách na obloze, pozorování čápů na komínech či poslouchání kukaččího kukání je příjemným a zábavným zpestřením jarních vycházek s dětmi nebo vnoučaty. Tak neváhejte, vyrazte do jarní přírody a nezapomeňte se o svá pozorování podělit na www.springalive.net,” vyzývá Lucie Hošková z České společnosti ornitologické (ČSO). Do kampaně se mohou zapojit například i školní kolektivy. Portál www.springalive.net proto nabízí i výukové materiály pro učitele.

Pozorovatelé příletu tažných ptáků pak kromě zaznamenávání svých pozorování na www.springalive.net naleznou i řadu zajímavostí o fenoménu ptačí migrace, mohou se zaposlouchat do hlasů ptáků nebo se odreagovat u jednoduchých her. K dispozici jsou také ptačí videa na YouTube kanálu SpringAlivenet a stránky na sociální síti Facebook.

 

 

V celosvětovém měřítku jsme loni byli šestí

Jaro ožívá se rok od roku těší stále většímu zájmu, a to nejen u nás, ale celosvětově, což je výborná zpráva, protože cílem kampaně je celosvětově upozornit na nutnost ochrany migrujícího ptactva.

Jen v loňské jarní sezóně účastníci zaznamenali 170 824 pozorování. Česká republika přispěla 4001 záznamem a v žebříčku se tak podruhé za sebou umístila na šestém místě.

Letos se k akci připojilo již 45 zemí. Kromě těch evropských se účastní některé státy Blízkého Východu, Střední Asie a Afriky. Kampaň totiž má i svou podzimní část, kdy zaznamenávají účastníci z afrických zemí přílet druhů na zimoviště.

 

Foto: TK ČSO

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *