Pomoc pejskům z množírny Lískovec

Občanským sdružením Mazlíci v nouzi, Moravskoslezský spolek pro ochranu zvířat a Neposedným Tlapkám se po téměř ročním snažení a shromažďování důkazů podařilo „rozhýbat” kauzu o množírně v obci Lískovec na Frýdecko-Místecku, která se před nedávnem objevila i v médiích.

Podnikatel Petr Žiška zde za opravdu otřesných podmínek množil a prodával psy malých a lidmi velmi žádaných plemen, jako jsou například čivavy, yorkšírští teriéři, Kavalír King Charles španělé, Jack Russell teriéři a další.

 

 

Kruté podmínky chovu

Boj o zavření této „továrny na zvířata,“ kde se těsnali psi po třech v klecích o velikosti 80×100 centimetrů, nebyl vůbec jednoduchý. Legislativa ČR nepočítá s tím, že by někdo množil psy a kočky v klecích, a tak zvířata nejsou proti takovému typu chovu chráněna zákonem. Proto ani krajská veterinární správa neměla pravomoc po kontrole v Lískovci velkochov zavřít a zrušit jej.

Členové občanských sdružení tedy neváhali a informovali o obchodní činnosti obec Lískovec, která se také zapojila do šetření. Posléze bylo zjištěno, že Petr Žiška nesplnil svou ohlašovací povinnost a na místo 145 dospělých psů a 30 štěňat přiznal pouze dva psy. Po nedávném zjištění, takto podnikatel obchodoval déle než 10 let! Zákon mu může ovšem vyčíslit poplatky pouze za tři roky. Obchodní činnost mu tak dlouho procházela proto, že má trvalé bydliště v Řepištích, kde štěňata i oficiálně prodával a kde má psy hlášené, ovšem množírnu provozoval v málo obydlené části města Lískovec, který spadá pod katastr Frýdecko-Místecka.

Magistrát se domníval, že Žiška platí poplatky v místě svého trvalého bydliště a sídla společnosti, zatím co Řepišťská radnice o jeho provozu nevěděla. Po tomto zjištění obec zakročila a vyčíslila mu poplatky, které musí zpětně odvést za tři roky za všechny psy. Částka se vyšplhala na zhruba 300 tisíc korun. Po odkrytí těchto faktů zahájil kontrolu podnikatele také živnostenský úřad a oddělení stavebního řádu, které bude zjišťovat, zdali měl Žiška objekt, ve kterém velkochov provozoval, řádně zkolaudovaný.

 

Podnikatel s útulky nespolupracuje

Po velkém tlaku veřejnosti a médií se Žiška rozhodl, že svou obchodní činnost v tomto oboru ukončí a že na základě darovacích smluv předá 80 psů výše uvedeným sdružení. Svému slibu však nedostál a občanská sdružení od podnikatele po velké námaze nakonec převzala pouze 32 psů. Poté přestal se sdruženími komunikovat a dle posledních informací si na celou věc najal právníka.

Vzhledem k tomu, že údajně 50 psů z obecního úřadu odhlásil a má ve vlastnictví více než 100 psů, to prozatím na konec chovu nevypadá. Zbývá tak jen doufat, že s obchodováním se zvířaty opravdu skončil.

 

Pomozme pejskům z množírny

Občanská sdružení se o převzaté pejsky starají a nechávají je ošetřovat na vlastní náklady. Jelikož psi byli v opravdu zuboženém stavu, je péče o ně velice náročná, a to nejen psychicky a fyzicky, ale i finančně. Proto jsme se i my rozhodli, že pejskům pomůžeme.

Zapojit se můžete i vy! Přispět můžete krmivem, léčivy, dekami, šampony, miskami, vodítky, obojky a podobně. Nemůžeme přijmout finanční dary, ty případně posílejte na účty konkrétních občanských sdružení.

Více informací o sbírce naleznete na Facebooku, nebo bližší informace na požádání poskytneme na e-mailu info@vlastovka.info.

 

Autor: Zdeňka Rauchová
Foto: Radosław Drożdżewski, Wikimedia

 

3 comments for “Pomoc pejskům z množírny Lískovec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *