Život zvířat z množíren aneb Jak zamezit týrání zvířat v množírnách

V dnešní době má mnoho lidí doma nějakého mazlíčka, kterého miluje, hýčká si ho a často je to pro něj nejlepší přítel. Víte ale, odkud pochází právě váš pes nebo kočka?

 

Ti, kteří si pořídili zvíře s průkazem původu, si sice připlatili, ale přesně vědí, z jakých podmínek pochází, a měli by mít zaručeno, že si koupili zvíře, které je zdravotně zcela v pořádku.

Pokud by mělo zdravotní problémy, má nový majitel nárok na finanční kompenzaci nebo výměnu zboží, v tomto případě zvířete.Ale co ti, kteří se snažili ušetřit a pořídili si psa či kočku bez průkazu původu? V tomto případě je potřeba si uvědomit, že nemáte nárok na žádnou finanční kompenzaci ani vrácení zvířete. “Výhodná koupě” se pak může pěkně prodražit na nákladech, za veterinární ošetření.

Fakt, že neznáte původ zvířete ani podmínky, ze kterých Váš mazlíček pochází, pro Vás při koupi nemusí hrát zásadní roli, ovšem přesně tohoto využívají obchodníci se zvířaty, kteří provozují tak zvané množírny.

 

 

Nepodporujme utrpení zvířat v množírnách

Obzvláště v posledních letech se tento kontroverzní obchod rapidně rozmohl, a to jen kvůli zvýšené poptávce. Mnoho lidí by rádo čistokrevné módní plemeno, ať už mluvíme o psech nebo kočkách. Většinou se jedná o malé rasy za co nejpřijatelnější cenu. Druhá strana, „množitelé“ je nabízejí za výrazně nižší cenu než řádní chovatelé. A obchod je na světě. Ale je opravdu obchodování se zvířaty ta správná cesta jak ušetřit a jak vydělat?

Podnikatel, v tomto případě množitel, nevidí ve zvířatech domácí miláčky jako lidé, kteří je kupují. Vidí v nich peníze a podle toho se k nim také chová! Klasická množírna je nejčastěji provozována ve velkých prostorech, například halách, ve kterých je jeden kotec vedle druhého a v každém z nich je několik psů.

 

Zvířata, která nepoznala procházku, ani pohlazení

Zvířata většinou nejsou očkovaná, odčervená a nikdo je nevenčí, množitel jim pouze vykydá kotec, tudíž nejsou socializovaná. Často se stává, že se dále páří mezi sebou, takže štěňata mohou být i zdegenerovaná.

O kvalitě stravy mnohdy také nemůže být řeč. Zvířata v množírnách dostávají nekvalitní krmivo a v mnoha případech jsou nucena pojídat své výkaly, což vede k celkovému oslabení organismu psa a také k poškození vnitřních orgánů, někdy dokonce k jejich úplné likvidaci.

Po psychické stránce na tom zvířata nejsou o moc lépe. Pohlazení a lásku absolutně neznají, feny jsou doslova „továrna na štěňata“ ke kterým se citově uvážou, ovšem ta jim jsou pravidelně odebírána k prodeji. Feny rodí, dokud mohou. Ve chvíli, kdy fena již není vhodná na chov, ji množitel v lepším případě prodá někomu, kdo ji bude milovat, v horším ji vypustí k silnici nebo zabije.

To vše, a často i mnohem víc, se děje za zdmi množíren. Právě z takového prostředí může pocházet Váš mazlíček. A tyto praktiky množitelů lidé podporují svou neuváženou koupí zvířete.

 

Nebuďme lhostejní!

Naštěstí ne všichni jsou vůči tomuto problému lhostejní a o obchodování se zvířaty se mluví čím dál víc. Vznikají organizace na pomoc a ochranu zvířat, které usilují o zavření těchto velkochovů. Bohužel to v ČR není jednoduchý boj, jelikož legislativa je v tomto směru nedostatečná.

Jediný, kdo proti tomu může něco dělat, jsou občané samotní – tím, že nebudou pro pár ušetřených korun při nákupu štěněte či kotěte zavírat oči před problematikou množíren. Pokud množitelům klesne poptávka, nebudou mít zájem ve svém podnikání dále pokračovat a ušetří se utrpení mnoha zvířatům.

 

Nekupujte si své štěstí na úkor jiných živých tvorů!

 

Autor: Zdeňka Rauchová
Foto: Fly0909, Wikimedia

 

10 comments for “Život zvířat z množíren aneb Jak zamezit týrání zvířat v množírnách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *