Život zvířat z množíren aneb Jak zamezit týrání zvířat v množírnách

V dnešní době má mnoho lidí doma nějakého mazlíčka, kterého miluje, hýčká si ho a často je to pro něj nejlepší přítel. Víte ale, odkud pochází právě váš pes nebo kočka?

 

Ti, kteří si pořídili zvíře s průkazem původu, si sice připlatili, ale přesně vědí, z jakých podmínek pochází, a měli by mít zaručeno, že si koupili zvíře, které je zdravotně zcela v pořádku.

Pokud by mělo zdravotní problémy, má nový majitel nárok na finanční kompenzaci nebo výměnu zboží, v tomto případě zvířete.Ale co ti, kteří se snažili ušetřit a pořídili si psa či kočku bez průkazu původu? V tomto případě je potřeba si uvědomit, že nemáte nárok na žádnou finanční kompenzaci ani vrácení zvířete. “Výhodná koupě” se pak může pěkně prodražit na nákladech, za veterinární ošetření.

Fakt, že neznáte původ zvířete ani podmínky, ze kterých Váš mazlíček pochází, pro Vás při koupi nemusí hrát zásadní roli, ovšem přesně tohoto využívají obchodníci se zvířaty, kteří provozují tak zvané množírny.

 

 

Nepodporujme utrpení zvířat v množírnách

Obzvláště v posledních letech se tento kontroverzní obchod rapidně rozmohl, a to jen kvůli zvýšené poptávce. Mnoho lidí by rádo čistokrevné módní plemeno, ať už mluvíme o psech nebo kočkách. Většinou se jedná o malé rasy za co nejpřijatelnější cenu. Druhá strana, „množitelé“ je nabízejí za výrazně nižší cenu než řádní chovatelé. A obchod je na světě. Ale je opravdu obchodování se zvířaty ta správná cesta jak ušetřit a jak vydělat?

Podnikatel, v tomto případě množitel, nevidí ve zvířatech domácí miláčky jako lidé, kteří je kupují. Vidí v nich peníze a podle toho se k nim také chová! Klasická množírna je nejčastěji provozována ve velkých prostorech, například halách, ve kterých je jeden kotec vedle druhého a v každém z nich je několik psů.

 

Zvířata, která nepoznala procházku, ani pohlazení

Zvířata většinou nejsou očkovaná, odčervená a nikdo je nevenčí, množitel jim pouze vykydá kotec, tudíž nejsou socializovaná. Často se stává, že se dále páří mezi sebou, takže štěňata mohou být i zdegenerovaná.

O kvalitě stravy mnohdy také nemůže být řeč. Zvířata v množírnách dostávají nekvalitní krmivo a v mnoha případech jsou nucena pojídat své výkaly, což vede k celkovému oslabení organismu psa a také k poškození vnitřních orgánů, někdy dokonce k jejich úplné likvidaci.

Po psychické stránce na tom zvířata nejsou o moc lépe. Pohlazení a lásku absolutně neznají, feny jsou doslova „továrna na štěňata“ ke kterým se citově uvážou, ovšem ta jim jsou pravidelně odebírána k prodeji. Feny rodí, dokud mohou. Ve chvíli, kdy fena již není vhodná na chov, ji množitel v lepším případě prodá někomu, kdo ji bude milovat, v horším ji vypustí k silnici nebo zabije.

To vše, a často i mnohem víc, se děje za zdmi množíren. Právě z takového prostředí může pocházet Váš mazlíček. A tyto praktiky množitelů lidé podporují svou neuváženou koupí zvířete.

 

Nebuďme lhostejní!

Naštěstí ne všichni jsou vůči tomuto problému lhostejní a o obchodování se zvířaty se mluví čím dál víc. Vznikají organizace na pomoc a ochranu zvířat, které usilují o zavření těchto velkochovů. Bohužel to v ČR není jednoduchý boj, jelikož legislativa je v tomto směru nedostatečná.

Jediný, kdo proti tomu může něco dělat, jsou občané samotní – tím, že nebudou pro pár ušetřených korun při nákupu štěněte či kotěte zavírat oči před problematikou množíren. Pokud množitelům klesne poptávka, nebudou mít zájem ve svém podnikání dále pokračovat a ušetří se utrpení mnoha zvířatům.

 

Nekupujte si své štěstí na úkor jiných živých tvorů!

 

Autor: Zdeňka Rauchová
Foto: Fly0909, Wikimedia

 

10 komentářů k “Život zvířat z množíren aneb Jak zamezit týrání zvířat v množírnách

 1. 25.2.2013 at 9.44

  Asi budu vypadat “natvrdle”, ale o továrnách na psy a kočky jsem ještě neslyšela. Existují nějaké zdokumentované kauzy, třeba z posledních let, že by někde byly objeveny takovéto množírny? Uvítám další informace.

 2. Jitka Havlová
  25.2.2013 at 12.09

  Dobrý den,reaguji na Váš článek o zvířatech z množíren. Domnívala jsem se,že vstoupila u nás v tomto roce v platnost novelizace zákona proti týrání zvířat a že zvíře už není bráno jako věc.Podle tohoto je snad možno trestně stíhat množitele-trýznitele psů.V neposlední řadě je možno došlápnout si na ně za daňové úniky,zajisté nemají psy přihlášené.Je to o lhostejnosti lidí v okolí,pokud o nějaké množírně ví.Já bych rozhodně nic takového ve svém okolí nestrpěla a udělala bych vše pro to,aby policie zakročila.Není to jen o lidech,kteří psy z takto strašných podmínek kupují.Jsem šokována,co vychází najevo,že u nás se něco takového děje. Sama mám 2 zachráněné pejsky voříšky,jednu fenku těžce nemocnou následkem týrání,naštěstí ji dcera potkala kdysi na ulici a my jí následně zachránili život.Také máme fenku s PP BT a mohu Vám říct,že i když jsme pečlivě vybírali,je těžce nemocná se srdcem,má genetickou vadu.Její bratr je(nevím,jestli ještě aktuálně) vyhledávaný krycí pes v ČR a chovatel,jsa seznámen s nemocí naší fenky,nenechal svého psa vyšetřit na srdce s odůvodněním,že je o.k. jelikož ujde denně 2 km.Dokud nebyli bulíci v módě ,byli zdraví.Vím to jsem jedna z prvních,kteří je měli.Bývali zdraví.Žili 12-15 let.Dnes? 2-7,výjmečně déle.Mluvím o psech s PP.Marná byla snaha veterinářů a odborníků na genetiku s velmi častými nemocemi BT něco udělat.Ti,co chtěli,byli odejiti z vedení a jejich místo obsadili podnikatelé se psy.S PP.Vzdala jsem marnou snahu o změnu,jako mnoho mých známých.Nemám důvod myslet si,že u jiného módního plemene je to jinak.Vždyť i tady jde o peníze.A nemalé.Nevěřím ani průkazům původu.I tam se dějí podvody a potom už nic nemůže být pravda.Je to opravdu prarodič?Otec?…Téměř všichni BT v naší zemi jsou si příbuznými.Nemocného psa bych nikdy nevrátila,stejně jako ostatní ,kteří mají svého psa rádi jako člena rodiny a přítele.Jsem ze stále četnějších informací o krutém zacházení se zvířaty velice nešťastná.Opravdu není ze zákona možnost s tím něco udělat? Nejsem právník.Zdravím Vás,Jitka Havlová

  • ajabox
   25.2.2013 at 23.24

   Dobrý den Jitko,bohužel je to boj s větrnými mlýny KVS(krajská veterinární správa) musí dát dopředu vědět o své budoucí návštěvě -tudíž většina “množitelů “si uklidí dříve než dorazí.Policie s tím nic neudělá a lidé v okolí jsou neteční a ozvou se až když je to na hranici únosnosti -třeba zápach nebo štěkot …. a jinak já sama mám amstaffa 2 roky s PP a mám stejnou zkušenost jako vy -máme dkk 3-4 a obě zadní kolena v háji a chovatelka má další vrh -pohoda ne? Hlavně že se štěnda prodali… a její reakce – ve smlouvě je jasně napsané že skryté vady lze uplatnit do 6-ti měsíců od koupě – takže smolík…

   • GabrielaH
    27.2.2013 at 14.55

    “”””,bohužel je to boj s větrnými mlýny KVS(krajská veterinární správa) musí dát dopředu vědět o své budoucí návštěvě””””
    Nemusí. Dle novelizace zákona musí hlásit pouze místní šetření. Neohlášenou návštěvu hlásit nemusí. A v případě, že je podezření, že se v objektu nachází týrané zvíře, musí policie objekt otevřít.

    To, že na to KVS kašle a raději úředníci sedí v teple kanceláře, je ovšem věc druhá…

 3. 25.2.2013 at 17.04

  Díky moc za odkazy. Hrůza na to koukat 🙁 Asi půjdu zvracet… Sama mám svých zvířat až nad hlavu, takže moc obdivuju všechny, kteří se podobnými případy zabývají a snaží se pomoci.

 4. Atinek
  27.2.2013 at 13.44

  no kdo chcete vice informaci najdete na tomto webu http://www.stop-mnozitelum.cz/index.html
  a pro ty kdo neslyseli o mnozirnach – bohuzel je to smutne ale aspon 1-2x do mesice je odhalena dalsi mnozirna… mozna nesledujete spravna media…
  jsou tam i odkazy na dalsi organizace pomahajicim takto tyranym zviratum

 5. GabrielaH
  27.2.2013 at 15.05

  Momentálně nejšílenější kauza množitele psů z Řepiště u Frýdku Místku:
  -> http://www.facebook.com/media/set/?set=a.241674539303496.61058.156733147797636&type=3

  Krajská veterinární správa neshledala na “chovu” pana Žišky nic zvláštního.

  Pan starosta prohlásil, že nechápe tento hon na čarodějnice a dle jeho názoru je p. Žiška velmi slušný člověk.

  Zabývají se tím i reportéři:
  -> http://play.iprima.cz/all/314602/all
  -> http://www.tvportaly.cz/havirov (v levém sloupci je řada odkazů na krátké reportáže)

  Pokud si v google zadáte slova – množírna Žiška Lískovec, najdete k tomu jistě zajímavé podklady…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *