Lidé v testu krátkodobé paměti silně zaostali za šimpanzi

Že jsou na tom šimpanzi s krátkodobou pamětí lépe než lidé, odhalili nedávno japonští vědci při jednom z mnoha testů s těmito inteligentními lidoopy. Uveřejnili video, které ukazuje pozoruhodné schopnosti šimpanzů. Překvapil především dvanáctiletý samec Ayumu, který se naučil čísla do devatenácti.

 

Výsledky testů byly odhaleny při každoročním setkání vědců Americké asociace pro vývoj vědy (AAAS). Čtrnácti šimpanzům vědci promítli na obrazovku čísla od jedné do devíti v náhodných pozicích. Zvířata byla schopna po jejich odstranění přesně určit, v jakém pořadí a na jaké pozici na obrazovce se to které číslo nacházelo.

Pro vědce navíc bylo zcela novým a velmi překvapivým zjištěním, že Ayumu se naučil čísla od jedné do devatenácti a byl schopen je zcela neomylně vzestupně seřadit. Jak pro Livescience uvedl Tetsuro Matsuzawa, profesor univerzity v Kyoto, je to schopnost, která doposud nebyla u šimpanzů pozorována. Ostatních třináct šimpanzů, kteří byli testu podrobeni, rozeznávalo pouze čísla od jedné do devíti.

 

 

 

Pro šimpanze je krátkodobá paměť podmínkou k přežití

Lidé ve stejném testu krátkodobé paměti zcela propadli. Podle vědců by se šimpanzům mohli vyrovnat snad jen pacienti trpící syndromem savanta, kteří mají extrémně dobrou paměť, ale jejich inteligence bývá velmi nízká.

Takzvaná pracovní paměť, tedy aktivní část krátkodobé paměti, která mozku umožňuje zpracovávat víc myšlenek najednou, je pro šimpanze mnohem důležitější než pro lidi. Ve volné přírodě rozhoduje o jejich přežití, neboť jsou díky ní schopni rychle vyhodnotit nastalou situaci a učinit okamžité rozhodnutí.

Profesor Matsuzawa vysvětlil, že tuto schopnost šimpanzi využijí jak při pohybu v korunách stromů, kde je důležitá přesná navigace a koordinace pohybů, tak například při úniku před skupinami predátorů.

 

Foto: Delphine Bruyere, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *