Myslivci varují: Pejskaři, držte psy na vodítku, je doba páření zajíců

Myslivci žádají všechny majitele psů, kteří vyrážejí se svými psy na procházku do přírody, aby je nenechávali volně pobíhat po okolí. Je doba páření zajíců a neukáznění psi mohou nadělat hodně škody. Myslivci po nich v případě potřeby mohou i střílet.

 

Kdo chodí na procházky do přírody, zejména do polí, a setkává se čas od času se skupinkami zajíců, jistě si všimnul, že zajíci mají ‘své období’. Honí se široko daleko a beze strachu běhají i v blízkosti lidských obydlí a silnic.

Velkým nebezpečím jsou pro stále se zmenšující populaci zajíců neukáznění psi. Ti sice zajíce nemusejí chytit, ale stačí, když se za nimi pustí a překazí jim páření, nebo je dokonce zaženou k silnici, kde je může zajet auto.

 

 

Střílet po psech myslivci nechtějí, ale v případě nutnosti musejí

Je velmi důležité, aby zajíci v tomto období měli klid na rozmnožování. Na to místy dohlížejí i myslivci, kteří po psovi pronásledujícím zajíce mohou klidně i vystřelit.

Myslivci po psech samozřejmě střílet nechtějí, ale pokud zajíce pronásledují, jsou bráni jako škodná. Nenechat svého psa volně pobíhat v přírodě navíc majitelům zakazuje zákon.

Jak uvádějí myslivci, pokud se pes i bez vodítka drží u pána, není to problém, ale ve vzdálenosti 200 metrů od posledního stavení může myslivec po volně pobíhajícím psovi (nebo i kočce) střílet.

 

Foto: Vera Buhl, Wikimedia

 

6 komentářů k “Myslivci varují: Pejskaři, držte psy na vodítku, je doba páření zajíců

 1. Jan Popelka
  16.2.2013 at 23.20

  Takže starostliví myslivci varují pejskaře aby nerušili zajíce, aby je pak později mohli bezhlavě a hromadně postřílet, mrtvoly vyskládat vedle sebe a pak se ožrat v hospodě … Jak ušlechtilé …

 2. dadulka
  18.2.2013 at 11.12

  Hmmm… to nevím, jak budu venčit 🙁 Nezbývá než doufat, že se myslivec netrefí… ale na druhou stranu to chápu.

 3. bronislav stavinoha
  18.2.2013 at 12.44

  Pan popelka je zrejme omezenec, myslivci se o zver a prirodu staraji cely rok a odmenou je Jim lovecka sezona koncem roku kdy se lovem staraji o to aby se zver nepremnozila. Mimo jine leče nA zajice nemusí byt vždy součástí honu nA drobrou zver… Kdyby nebylo myslivců tak vám vašeho pejska zakousne liska nebo roztrha divocak

 4. vomáčko
  19.2.2013 at 11.32

  jasně, lovecká sezóna 😀 Znám myslivců víc než dost a většina z nich si chce jen nacpat ledničku ( a vožrat se na myslivně ) Těch, co to myslí opravdu vážně, je velice, velice málo. Tisíckrát více zajíců přejedou auta, než zakousne pes, který je v 99% případů jen vyplaší.
  A o té lišce to asi taky nebylo myšleno vážně že jo 😀

 5. veronika
  25.2.2013 at 12.35

  Presne tak myslivci jsou podle me jen banda debilu co si dela dobre tim,ze odprasknou neco ziveho a pak presne jak kolegove vyse uvadi, nacpou si lednicky, nadelaji klobasy a pak je prodavaji…kazdy hon pro ne konci poradnou chlastackou a ten kdo tvrdi neco jineho je pekny pokrytec!!Jako beru to, jestlize to tak ma byt…ale strilet po psech, to je opravdu hloupost!!

 6. Molos
  5.3.2013 at 0.32

  Ano, u nas v restauracii si objednali polovnici gulas a mali tam po polovacke zraz. Doniesli si trofeje, 2 mlade lisky a 4 bazantov. Ked sa pytam preco strielate mlade lisky? odpovedia mi ze lebo zabijaju bazantov. Pytam sa preco teda strielate bazantov? Odpoved: lebo su premnozeny. Tak preco nenechate lisky ich zrat? Odpoved: Staraj sa o seba. Pol hodinu po gulasi sa uz ozrali jak prasata, napity si posadali od aut a soferovali. 1 lisku zabalenu v igelite hodili do potoka a dalsiu nechali priamo na parkovisku kde chodia male deti. BRAVO!!! lebo potom nejaky intelektual povie ze polovnici si prirodzena sucast ekosystemu a psi nie… celkom som nevedel ci sa mam smiat alebo plakat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *