Myslivci varují: Pejskaři, držte psy na vodítku, je doba páření zajíců

Myslivci žádají všechny majitele psů, kteří vyrážejí se svými psy na procházku do přírody, aby je nenechávali volně pobíhat po okolí. Je doba páření zajíců a neukáznění psi mohou nadělat hodně škody. Myslivci po nich v případě potřeby mohou i střílet.

 

Kdo chodí na procházky do přírody, zejména do polí, a setkává se čas od času se skupinkami zajíců, jistě si všimnul, že zajíci mají ‘své období’. Honí se široko daleko a beze strachu běhají i v blízkosti lidských obydlí a silnic.

Velkým nebezpečím jsou pro stále se zmenšující populaci zajíců neukáznění psi. Ti sice zajíce nemusejí chytit, ale stačí, když se za nimi pustí a překazí jim páření, nebo je dokonce zaženou k silnici, kde je může zajet auto.

 

 

Střílet po psech myslivci nechtějí, ale v případě nutnosti musejí

Je velmi důležité, aby zajíci v tomto období měli klid na rozmnožování. Na to místy dohlížejí i myslivci, kteří po psovi pronásledujícím zajíce mohou klidně i vystřelit.

Myslivci po psech samozřejmě střílet nechtějí, ale pokud zajíce pronásledují, jsou bráni jako škodná. Nenechat svého psa volně pobíhat v přírodě navíc majitelům zakazuje zákon.

Jak uvádějí myslivci, pokud se pes i bez vodítka drží u pána, není to problém, ale ve vzdálenosti 200 metrů od posledního stavení může myslivec po volně pobíhajícím psovi (nebo i kočce) střílet.

 

Foto: Vera Buhl, Wikimedia

 

6 comments for “Myslivci varují: Pejskaři, držte psy na vodítku, je doba páření zajíců

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *