Národní hřebčín Kladruby nad Labem čeká první letošní přírůstky

Ve Slatiňanech, kde se specializují na chov starokladrubských vraníků, i v kladrubském hřebčíně netrpělivě očekávají narození prvního letošního hříběte. Klisny, které měly rodit začátkem února, ale chovatele pořádně napínají.

 

V osmi porodních boxech ve Slatiňanech je nyní před porodem šest klisen. Mezi prvními by měla na svět přivést hříbě prvorodička Barbería. Termín už sice měla před více než týdnem, podle chovatelů ale není nic neobvyklého, že klisny přenášejí, zvláště v chladném počasí se to často stává.

Také v Kladrubech, kde pro změnu chovají bělouše, čekají letošní první hříbata. S hřebčínem ve Slatiňanech tak trochu soutěží v tom, kdo bude první. Oba hřebčíny jsou ale jednou organizací, a tak jde spíš o to, jestli první hříbě v novém roce bude bělouš, nebo vraník. Společné ale mají to, že se hříbata obou druhů rodí černá.

 

 

Jak se pozná, že má klisna před porodem?

Březost klisen trvá v průměru 333 dní, v zimních měsících ale není výjimkou, když klisny týden nebo dva přenášejí.

Podle chovatelů národního hřebčína si klisny s porodem většinou poradí samy, i když se jedná o prvorodičky. Objeví se ale i případy, kdy je pomoc lidí nutná.

Že klisna začíná rodit, prý chovatelé bezpečně poznají podle toho, že jí ze struku začne odkapávat mlezivo, potí se ve slabinách a je neklidná.

 

Foto: Satu Pitkänen, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *